300.1 հոդվածի սահմանադրականության հարցը որոշելու վերաբերյալ գործի դատաքննությունը ՍԴ-ն կսկսի հուլիսի 7-ին
Այսօր տեղի ունեցած նիստի ընթացքում Սահմանադրական դատարանը որոշել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումի հիման վրա՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300․1-րդ հոդվածի՝ Սահմանադրության համապատասխան հարցը որոշելու վերաբերյալ գործի դատաքննությունը սկսել 2020 թվականի հուլիսի 7-ին՝ ժամը 11-ին։
ՍԴ որոշման տեքստում, մասնավորապես, նշված է.
«1․ Հաշվի առնելով, որ «Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումների հիման վրա՝ ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 300․1-ին հոդվածի՝սահմանադրությունը համապատասխանում է հարցը որոշելուվերաբերյալ» գործը և «Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավաասության դատարանի դիմումի հիման վրա՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300․1-ին հոդվածի առաջին մասի՝ Սահմանադրությունը համապատասխանության հարցը որոշելու գործը» վերաբերում են նույն հարցին, համաձայն «Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքի 41-րդ հոդվածի, նշված գործեը միավորել և քննել դատարանի նույն նիստում։
2․ Համաձայն «Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքի սահմանադրական օրենքի 28-րդ հոդվածի 3-րդ մասի՝ «Ռոբերտ Քոչարյանի և Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դիմումների հիման վրա՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300․1-րդ հոդվածի՝ Սահմանադրության համապատասխան հարցը որոշելու վերաբերյալ » միավորված գործի դատաքննությունը սկսել 2020 թվականի հուլիսի 7-ին՝ ժամը 11-ին»։

Конституционный суд начнет рассмотрение дела об определении конституционности 300.1 УК Армении 7 июля
22/06/2020 18:54
Конституционный суд Армении сегодня на заседании решил начать рассмотрение дела об определение соответствия статьи 300.1 Уголовного кодекса Армении Конституции на основании обращения второго президента Армении Роберта Кочаряна 7 июля 2020 года, в 11 часов.
В тексте решения Конституционного суда, в частности отмечается:
«1Учитывая, что дело "Об определении конституционности статьи 300.1 Уголовного кодекса Армении на основании обращений Роберта Кочаряна" и дело "Об определении первой части статьи 300.1 Уголовного кодекса Армении Конституции на основании заявления суда первой инстанции общей юрисдикции" относятся к одному и тому же вопросу, согласно статье 41 конституционного закона  "О Конституционном суде", объединить указанные дела и рассмотреть на том же заседании.
2 Согласно части 3 статьи 28 конституционного закона "О Конституционном суде", рассмотрение объединенного дела "Об определении соответствия статьи 300.1 Уголовного кодекса Армении Конституции на основании заявлений Роберта Кочаряна и суда первой инстанции общей юрисдикции Еревана" начать 7 июля 2020 года, в 11 часов».