Սահմանադրական փոփոխության նախագիծը խնդրահարույց է, չեն սպասել Վենետիկի հանձնաժողովի խորհրդատվական կարծիքին. Տարոն Սիմոնյան (Տեսանյութ)
22/06/2020 11:00
Սահմանադրության փոփոխության այն տեքստին, որ պետք է քննարկվի այսօր, մենք նոր ենք ծանոթացել և ոչ թե պաշտոնական կայքից, այլ՝ ԶԼՄ հրապարակումներից, խորհրդարանական ճեպազրույցների ժամանակ ասաց ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Տարոն Սիմոնյանը:
«Սա մեկ անգամ ևս փաստում է, որ մայր օրենքում կատարվող փոփոխություններին անգամ պատգամավորները չեն կարողանում ժամանակին ծանոթանալ: Այսինքն՝ այս հրատապությունը կրկին փաստում է ոչ այդքան ազնիվ վարքագծի մասին: Երկու հիմնական ուղղություններով է փոփոխություն նախատեսվում. մեկը, որ 12 տարի աշխատած դատավորները դադարեցնեն իրենց պաշտոնավարումը, և երկրորդը, որ ՍԴ նախագահն այլևս ՍԴ նախագահ չպետք է լինի, և նոր ընթացակարգով պետք է նոր նախագահ ընտրվի: Երկու հարցն էլ իրավական տեսանկյունից բավական խնդրահարույց են», - նշեց բանախոսը:
Տարոն Սիմոնյանը հիշեցրեց՝ կառավարությունը, ի դեմս Արդարադատության նախարարի, դիմել էր Վենետիկի հանձնաժողով՝ գորընթացի վերաբերյալ խորհրդատվական կարծիք հայցելու համար:
«Բայց արի ու տես, որ չեն սպասել խորհրդատվական կարծիքի տրամադրմանը, և պատգամավորներով փոփոխություն են նախաձեռնել: Սա անտրամաբանական է, չի կարելի միջազգային կազմակերպությունից ինչ-որ բան հայցել և չսպասելով այդ հարցի պատասխանին՝ գործընթացներ սկսել», - համոզմունք հայտնեց պատգամավորը:

Тарон Симонян: Проект поправок в Конституцию – проблематичный и разработан без учета мнения Венецианской комиссии
22/06/2020 11:47
Представители фракции «Светлая Армения» лишь недавно ознакомились с текстом поправок в Конституцию, который должен обсуждаться сегодня, причем не на официальном сайте парламента, а из публикаций СМИ, заявил сегодня на брифинге депутат фракции «Светлая Армения» Тарон Симонян.
«Это в очередной раз констатирует, что даже депутаты не могут своевременно ознакомиться с текстом вносимых изменений в Конституцию. То есть, эта поспешность вновь свидетельствует о не очень честном поведении. Изменения предусматриваются по двум основным направлениям. Во-первых, должны быть прекращены полномочия судей Конституционного суда, которые пребывают в должности больше 12 лет, и, во-вторых, должны быть прекращены полномочия председателя Конституционного суда и новый председатель КС будет избран по новой процедуре. С правовой точки зрения, оба вопроса довольно проблематичные», - отметил депутат.
Тарон Симонян напомнил, что правительство в лице министра юстиции обратилось в Венецианскую комиссию с просьбой предоставить консультативное мнение о процессе.
«Но как видно, они не подождали консультативного мнения и депутаты инициировали поправки. Это нелогично, нельзя просить международную организацию о чем-то, и, не дождавшись ответа на этот вопрос, начинать процесс», - выразил уверенность Тарон Симонян.