Նիկոլ Փաշինյանը ձեզ քրեական հանցագործության է մղում, որի հետևանքները շատ ծանր են լինելու. Արթուր Վանեցյանի կոչը
22/06/2020 12:52
«Հայրենիք» կուսակցության խորհրդի նախագահ Արթուր Վանեցյանը հանդես է եկել հայտարարությամբ.
առիթ ունեցել եմ բարձրաձայնելու, որ Նիկոլ Փաշինյանն իր իշխանությունը պահելու համար կանգ չի առնելու ոչնչի առջև։
Այսօր Նիկոլ Փաշինյանը գերազանցում է ինքն իրեն։ Այն, ինչի մասին բարձրաձայնել եմ իմ հրաժարականի ժամանակ, այսօր իրականություն է դառնում։
Սահմանադրական դատարանի և ՍԴ դատավորների դեմ Փաշինյանի կողմից ամիսներ շարունակ սանձազերծված խայտառակ ճնշումներից և տապալված հանրաքվեից հետո, նրա ցուցումով ԱԺ նիստի այսօրվա օրակարգ է ներառվել մի նախագիծ, որը իշխանության զավթման շատ կոնկրետ հանցակազմ է պարունակում։ Նիկոլ Փաշինյանը գնում է խմբակային հանցագործության, ծանր հանցագործության՝ իշխանության յուրացման ու սահմանադրական կարգի տապալման՝ դրան մասնակից դարձնելով առնվազն 88 պատգամավորի։
Հարգելի՜ պատգամավորներ,
չկարծեք, թե Սահմանադրության 96-րդ հոդվածը (այն է՝ պատգամավորը չի կարող հետապնդվել և պատասխանատվության ենթարկվել պատգամավորական գործունեության շրջանակներում հայտնած կարծիքի կամ քվեարկության համար) կարող է պաշտպանել ձեզ ձեր իսկ քվեարկությամբ ծանր հանցագործություն կատարելու հետևանքներից։
Ուստի հորդորում եմ ձեզ զերծ մնալ Հայաստանի վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնող անհավասարակշիռ մարդու ապօրինի հրահանգները կատարելուց։
Նիկոլ Փաշինյանը ձեզ քրեական հանցագործության է մղում, որի հետևանքները, վստահեցնում եմ, շատ ծանր են լինելու՝ առաջին հերթին մեր պետության, ապա նաև անձնապես ձեզնից յուրաքանչյուրի համար։ Դուք ձեր այսօրվա քվերակությամբ կիսելու եք Նիկոլ Փաշինյանի արարքների քրեական և քաղաքական պատասխանատվությունը։ Լավ մտածե´ք։
Հարգելի´ գործընկերներ,
ստեղծված իրավիճակից ելնելով՝ «Հայրենիք» կուսակցությունը հանդես է գալիս «Սահմանադրական կարգի վերականգնման կոմիտե» ձևավորելու նախաձեռնությամբ և այդ նպատակով սկսում ենք շտապ խորհրդակցություններ՝ պետության ապագայով մտահոգ բոլոր հասարակական-քաղաքական ուժերի հետ»։

Никол Пашинян толкает вас на уголовное преступление, последствия которого будут очень тяжелыми – Артур Ванецян
22/06/2020 14:30
Председатель партии «Родина» Артур Ванецян выступил с заявлением.
у меня был повод заявить о том, что Никол Пашинян для сохранения своей власти ни перед чем не остановится.
Сегодня Никол Пашинян превзошел сам себя. То, о чем я говорил во время своей отставки, сегодня становится реальностью.
После разнузданного Николом Пашиняном на протяжении месяцев позорного давления на Конституционный суд и судей Конституционного суда и проваленного референдума, по его указанию, в повестку сегодняшнего заседания парламента включен законопроект, содержащий конкретный состав преступления. Никол Пашинян идет на групповое преступление, тяжелое преступление – узурпация власти и свержение конституционного строя – вовлекая в это преступление как минимум 88 депутатов.
Дорогие депутаты,
не думайте, что статья 96 Конституции, в частности, (депутат в течение и после срока своих полномочий не может подвергаться преследованию и привлекаться к ответственности за выраженное в рамках депутатской деятельности мнение или голосование) может защитить вас от последствий тяжелого преступления, совершенного вашим же голосованием.
Посему призываю вас воздержаться от выполнения незаконных указаний неуравновешенного лица, занимающего должность премьер-министра Армении.
Никол Пашинян толкает вас на уголовное преступление, последствия которого будут очень тяжелыми – в первую очередь для нашего государства, а затем также для каждого из нас. Своим сегодняшним голосованием вы разделите уголовную и политическую ответственность деяний Никола Пашиняна.
исходя из создавшейся ситуации, партия «Родина» выступает с инициативой создания «Комитета по восстановлению конституционного строя» и начинает с этой целью срочные консультации со всеми обеспокоенными судьбой государства общественно-политическими силами», - говорится в заявлении.