Apple-ը ներկայացրել է iPhone-ներն ավտոմեքենայի համար վիրտուալ բանալու վերածելու գաղափարը
Apple ամերիկյան ընկերությունը Համաշխարհային մշակողների համաժողովին (WWDC) ներկայացրել է iPhone սմարթֆոններն ավտոմեքենայի համար վիրտուալ բանալու վերածելու գաղափարը: Այդ գործառույթը հասանելի կլինի Tesla Model 3 էլեկտրական ավտոմեքենաների և գերմանական ավտոհսկայի նոր BMW 5 ավտոմեքենաների տերերին, որոնք վաճառքի կհանվեն 2021 թվականին:
Նորարարությունն ավտոմեքենաների սեփականատերերին հնարավորություն կտա բացել և փակել իրենց ավտոմեքենաները iOS 14 բջջային օպերացիոն համակարգի նոր տարբերակով և նույնիսկ՝ նախկին iOS13-ի: Դրա համար անհրաժեշտ է օգտվել Apple Wallet ծրագրով, որը թույլ է տալիս վիրտուալ բանալի ստեղծել ավտոմեքենայի համար և նույնիսկ ուղարկել դրանք iMessage հավելվածի միջոցով, որը նախատեսված է Wi-Fi կամ բջջային ինտերնետի միջոցով iOS սարքերին տեքստային և մուլտիմեդիա հաղորդագրություններ ուղարկելու համար:
Այլ կերպ ասած, օգտագործողը կարող է թույլ տալ իր ընտանիքի անդամներին, ծնողներին, ընկերներին կամ չափահաս երեխաներին օգտագործել իր ավտոմեքենան: Սա թույլ է տալիս չդիմել ավտոմեքենայի բանալիների ֆիզիկական դուբլիկատներին:
Տվյալ տեխնոլոգիան ներկառուցված է սմարթֆոնի UWB U1 միկրոպրոցեսորի մեջ: Այն ավտոմեքենային թույլ է տալիս հայտնաբերել iPhone-ը որոշակի հեռավորության վրա՝ չնայած այն խոչընդոտներին, որոնք առաջանում են, երբ օբյեկտը գտնվում է պայուսակի կամ պորտֆելի խորքում:
Apple-ն իր առջև խնդիր է դնում ժամանակի ընթացքում վիրտուալ ավտոբանալու գործառույթը համատեղելի դարձնել բոլոր մակնիշների ավտոմեքենաների հետ:

В Apple пообещали наделить смартфон функцией виртуальных автоключей
Американская компания Apple на Всемирной конференции разработчиков (Worldwide Developers Conference, WWDC) 22 июня представила концепцию превращения смартфонов iPhone в виртуальные ключи для автомобиля. Эта функция будет доступна владельцам электромобилей Model 3 компании Tesla и новых автомобилей BMW 5 германского автогиганта, которые появятся в продаже в 2021 году. Трансляция велась на сайте Apple.
Новшество позволит автовладельцам открывать и закрывать свои машины с помощью смартфона с новой версией мобильной операционной системы iOS 14 и даже предыдущей iOS13. Для этого необходимо воспользоваться приложением Apple Wallet, которое позволяет создать виртуальные ключи для автомобиля и даже рассылать их с помощью приложения iMessage, предназначенного для отправки текстовых и мультимедийных сообщений на иные устройства с iOS через Wi-Fi или сотовый интернет. Иными словами, пользователь может разрешить пользоваться своей машиной членам семьи, родителям, друзьям или совершеннолетним детям. Это позволяет обходиться без физических дубликатов автоключей.
Данная технология встроена в микропроцессор UWB U1 смартфона. Он позволяет автомобилю обнаруживать iPhone на определенном расстоянии, невзирая на помехи, возникающие, когда объект лежит глубоко в сумке или портфеле. Apple ставит перед собой задачу со временем сделать функцию виртуального автоключа совместимой с машинами всех марок.