Այս ամբողջը ձեռնարկվել է զուտ մի նպատակով՝ թույլ չտալ, որ ՍԴ-ն Քոչարյանի գործով կայացնի իր որոշումը. Հայկ Ալումյան
23/06/2020 13:16
Սահմանադրական դատարանի որոշումը միանշանակորեն կարող է ազդեցություն ունենալ Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով դատական գործընթացի վրա, լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց Քոչարյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանը։
Ինչ վերաբերում է Սահմանադրական դատարանի շուրջ ստեղծված վիճակին՝ Ալումյանն ասաց, թե, իր խորին համոզմամբ, այս ամբողջը ձեռնարկվել է զուտ մի նպատակով, որպեսզի թույլ չտան, որ ՍԴ-ն այս գործով կայացնի իր որոշումը։
Հարցին՝ այսինքն այս ամենն արվում է Ռոբերտ Քոչարանի համա՞ր, Ալումյանն արձագանքեց. «Այդ գործով, գիտեք, ՍԴ-ն քննում է և Առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դիմումը, և Քոչարյանի դիմումը՝ կապված Քրեական օրենսգրքի 300.1 հոդվածի հետ։ Հիմա ամեն ինչ արվում է ու նոր չի դա սկսել, որպեսզի մինչև էդ գործով վերջնական որոշում կայացնելը Սահմանադրական դատարանը գոյություն չունենա»։
Ալումյանն ընդգծեց՝ ոչ ոքի համար գաղտնիք չէ, որ մեկ քրեական գործով մեկ հոգու ամեն գնով պատասխանատվություն ենթարկելու նպատակով պետական ինստիտուտների նկատմամբ ոտնձգություններ են տեղի ունենում։
Հիշեցնենք՝ խորհրդարանը երեկ երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց ՀՀ սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծը։
Առաջարկվում է փոխարինել Սահմանադրական դատարանի նախագահին և ընդհանուր տևողությամբ ոչ պակաս, քան 12 տարի պաշտոնավարած Սահմանադրական դատարանի անդամներին (դատավորներին):

Айк Алумян: Все это предпринято лишь с одно целью – не позволить, чтобы Конституционный суд принял решение по делу Кочаряна
23/06/2020 14:23
Решение Конституционного суда, безусловно, может повлиять на судебный процесс по делу Роберта Кочаряна и других, заявил сегодня в беседе с журналистами адвокат второго президента Армении Айк Алумян.
Что касается ситуации вокруг Конституционного суда, то Айк Алумян отметил, что по его глубокому убеждению, весь этот процесс предпринят только с одной целью – не позволить, чтобы Конституционный суд принял решение по этому делу.
На вопрос, то есть, все это делается из-за Роберта Кочаряна, Айк Алумян ответил: «Знаете, что по этому делу Конституционный суд рассматривает как заявление суда первой инстанции, так и обращение Роберта Кочаряна в связи со статьей 300.1 Уголовного кодекса Армении. Сейчас предпринимается все и это началось давно, чтобы до принятия окончательного решения по этому делу Конституционный суд не существовал».
Айк Алумян подчеркнул, что ни для кого не секрет, что для того, чтобы привлечь одного человека к ответственности по одному уголовному делу, происходят посягательства на государственные институты.
Напомним, парламент Армении вчера принял во втором и окончательном чтении законопроект о внесении изменений в Конституцию. В законопроекте, в частности устанавливается, что прекращается срок полномочий члена или судьи Конституционного суда, которые пребывают в этой должности больше 12 лет, а также полномочия председателя Конституционного суда.