Պոմպեոն համեմատել է Բոլթոնին Սնոուդենի հետ
«Fox News» հեռուստաալիքի եթերում ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն համեմատել է ազգային անվտանգության նախկին խորհրդական Ջոն Բոլթոնի գրքի թողարկումը հատուկ ծառայությունների նախկին աշխատակից Էդվարդ Սնոուդենի գործողությունների հետ:
Ըստ Պոմպեոյի՝ Բոլթոնի խոսքերում «ստերը շատ են», իսկ տեղեկությունները, որոնք նա հրապարակել է, նրա վրա ուղղակիորեն քրեական պատասխանատվություն են դնում:
«Մենք բոլորս տեսանք այն, ինչ տեղի ունեցավ, երբ մարդիկ հրապարակում էին գաղտնի տեղեկություններ, ինչպես Էդվարդ Սնոուդենը: Այն, ինչ արեց Ջոն Բոլթոնը, այլ բան չէ, և չնայած մենք Արդարադատության նախարարությանն առիթ ենք տալիս քայլեր ձեռնարկել, այդպիսի տեղեկատվությունն իրական ռիսկ և իրական վնաս է հասցնում ԱՄՆ-ին», - հայտարարել է Պոմպեոն:
Հունիսի 23-ին լույս են տեսել ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով նախկին խորհրդական Ջոն Բոլթոնի հուշերը, որում նա նկարագրում է Սպիտակ տանը 2018-2019 թվականների իր աշխատանքը:

Помпео сравнил Болтона со Сноуденом
Госсекретарь США Майк Помпео в эфире телеканала Fox News сравнил публикацию книги экс-советника по нацбезопасности Джона Болтона с действиями бывшего сотрудника спецслужб Эдварда Сноудена.
По словам Помпео, в словах Болтона «много лжи», а информация, которую он выпустил, прямо возлагает на него уголовную ответственность.
«Мы все видели, что произошло, когда люди разглашали секретную информацию, как Эдвард Сноуден. То, что сделал Джон Болтон, ничем не отличается, и хотя мы оставим возможность для министерства юстиции предпринять свои действия, такая информация представляет реальный риск и реальный вред США», — сказал Помпео.
23 июня вышли мемуары бывшего советника президента США по национальной безопасности Джона Болтона, в которых он описывает свою работу в Белом доме в 2018-2019 годах.