Ես այս շենք փողոցից չեմ եկել, ես այս շենք եկել եմ 97 թվականին՝ ԱԺ-ի ընտրությամբ. Ֆելիքս Թոխյան
Եկեք տարանջատենք երկու բան. ես այս շենք փողոցից չեմ եկել, ես այս շենք եկել եմ 97 թվականին՝ Ազգային ժողովի ընտրությամբ, լրագրողների հետ ճեպազրույցում այսօր ասաց ՍԴ դատավոր Ֆելիքս Թոխյանը:
«Ես 4 ժամ ԱԺ-ով անցել եմ և ամենաշատ ձայներն եմ հավաքել, որ ընտրվել եմ: 2005 թվականին իմ ժողովուրդը հաստատել է, որ «Թոխյան, դու կարող ես շարունակել այն նույն պայմաններով, ինչ պայմաններով 97 թվականին քեզ նշանակել են»:
Պայմանը այն ժամանակ շատ պարզ է եղել՝ բոլորս մինչև 70 տարեկանը: 15 թվին ժողովուրդը նորից հանրաքվեով նույն պայմանը հաստատել է: Կրկնում եմ՝ ժողովուրդն է հաստատել: Թե հիմա պառլամենտն ինչու է ուզում վերափոխել ժողովրդի ասածը, դա իրենց հարցրեք:
97 թվականին, երբ մեզ նշանակել են, ես եղել եմ 40 տարեկան լակոտ: Այսօր ցանկացած դատավոր ունի օրինական ակնկալիքներ, որ եթե ինքն իրեն օրինապաշտ է պահում, օրենքներ չի խախտում, այլ պաշտոն չի զբաղեցնում, իրավունք ունի մինչև իրեն թույլ տրված տարիքն աշխատել», - ասաց Ֆելիքս Թոխյանը:

Феликс Тохян: Я пришел в это здание не с улицы, я пришел сюда в 97 году – после избрания парламентом
Давайте разделим две вещи: я пришел в это здание не с улицы, я пришел сюда в 97 году – после избрания судьей парламентом Армении, заявил сегодня журналистам судья Конституционного суда Армении Феликс Тохян.
«Моя кандидатура рассматривалась в парламенте 4 часа, во время выборов я набрал самое большое количество голосов. В 2005 году народ подтвердил: "Тохян, ты можешь продолжать на том же условии, на котором был избран в 97 году".
Условие тогда было очень простым – все до 70 лет. В 2015 году народ снова подтвердил то же самое условие на референдуме. Повторяю, народ подтвердил. А почему сейчас парламент хочет изменить сказанное народом, спросите их.
В 97 году, когда нас назначали, мне было 40 лет. Сегодня у каждого судьи есть законное ожидание, что если он ведет себя как законопослушный гражданин, не нарушает закон, не занимает другую должность, может продолжать работать до возраста, который разрешен», - сказал Феликс Тохян.