Չի կարելի իրիկունը քնել, առավոտ զարթնել ու ասել՝ դու էլ դատավոր չես. Ֆելիքս Թոխյան
Չի կարելի իրիկունը քնել, առավոտ զարթնել ու ասել՝ դու էլ դատավոր չես, լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՍԴ դատավոր Ֆելիքս Թոխյանը՝ անդրադառնալով երեկ ԱԺ-ի կողմից երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունված նախագծին, որով ՍԴ դատավորների պաշտոնավարման ժամկետը սահմանվում է 12 տարի:
«Դուք գիտեք, որ մենք՝ այդ թվում ես, հրաժարվել ենք լավ պայմաններով թոշակի գնալուց: Մի քանի ամսից եղավ իմ կարծիքով ամենաճիշտ որոշումը՝ հանարքվեով հարցի լուծումը: Որշ ժամանակ առաջ, երբ կորոնավիրուսային վարակն այս տեմպերի չէր, դեռ հանրաքվե հնարավոր էր անել: Մեր հարազատ Արցախում երկու փուլով ընտրություն արեցին: Դրանից հետո, որ հանրաքվեն չի եղել, ես չգիտեմ՝ ինչպես են մի օրվա մեջ Սահմանադրություն փոխում: Դա աննորմալ ընթացք է: ՍԴ-ում պատահական մարդիկ նստած չեն», - ասաց բանախոսը:
Հարցին, թե առանց Սահմանադրական դատարան գալու՝ երեկ ամրագրված փոփոխությունները կարո՞ղ են ուժ ունենալ, Ֆելիքս Թոխյանը պատասխանեց որպես սահմանադրագետ.
«Առանց ՍԴ եզրակացության՝ միանշանակ չէր կարելի դնել սահմանադրական հանրաքվեի: Ինչ վերաբերում է շահերի բախմանը, վենետիկցիները գրել են՝ ոչ մի շահերի բախում չկա: Ինչո՞ւ դրա մասին չեն ասում: Շատ մարդիկ իրենց խելոք են զգում, իրենց մեզ տեղն են դնում, հետո էլ որոշում են, թե մենք ինչ կարող ենք որոշել, հետո էլ ասում են՝ շահերի բախում է: Նախ, ուղղակի գրագետ չեն նման բան ասողները: ՍԴ-ն ցանկացած հարց առաջին հերթին նայում է ընթացակարգային խախտումների տեսակետից», - ասաց ՍԴ դատավորը:

Феликс Тохян: Нельзя ложиться спать ночью, а утром проснуться и заявить – ты больше не судья
Нельзя ложиться спать ночью, а утром проснуться и заявить – ты больше не судья, заявил сегодня в беседе с журналистами судья Конституционного суда Армении Феликс Тохян, касаясь принятого вчера парламентом во втором и окончательном чтении законопроекта, согласно которому срок пребывания в должности судей Конституционного суда устанавливается 12 лет.
«Вы знаете, что мы, в том числе и я, отказались выйти на пенсию на хороших условиях. Через несколько месяцев, на мой взгляд, было принято самое правильное решение, вынести вопрос на референдум. Какое-то время назад, когда не было таких темпов распространения коронавируса, еще можно было провести референдум. В нашем родном Арцахе были проведены выборы в двух этапах. После того как референдума не проведен, я не знаю, как они за один день меняют Конституцию. Это ненормальный процесс. В Конституционном суде нет случайных людей», - сказал Феликс Тохян.
На вопрос, могут ли иметь силу принятые накануне изменения в Конституцию без заключения Конституционного суда, Феликс Тохян ответил как специалист по конституционному праву.
«Без заключения КС, однозначно, нельзя было выносить на конституционный референдум. Что касается конфликта интересов, то Венецианская комиссия написала, что нет никакого конфликта интересов. Почему не говорят об этом? Многие люди считают себя умными, ставят себя на наше место, а потом решают, что мы можем решить, после этого заявляют – есть конфликт интересов. Прежде всего, заявляющие это просто не грамотные, Конституционный суд в первую очередь рассматривает любой вопрос с точки зрения процедурных нарушений», - сказал судья Конституционного суда.