Հակահամաճարակային կանոնները պահելու առումով իրավիճակը շարունակում է մնալ լարված. ՀՀ վարչապետ
Ուզում եմ պայմանավորվենք, որ «լոք դաուն»-ի քաղաքականությանը վերադառնալու անհրաժեշտություն չունենանք, ուղիղ եթերի ընթացքում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Սրա համար հարկավոր է մեկ բան, որ մենք պահենք հակահամաճարակային կանոնները», - ասաց նա։
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ մայիսի տվյալները լավատեսություն են ներշնչում, որ բավականին արագ որոշակի վերականգնում կունենանք։
«Տնտեսական առումով մայիսին մեր քաղաքականությունը հսկայական էֆեկտ է ունեցել, բայց, ցավոք, մայիսին հակահամաճարակային կարգապահության լավ ցուցանիշներ ցույց չենք տվել», - ասաց վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, թե հիմա ցուցանիշները մի փոքր լավացել են, սակայն հակահամաճարակային իրավիճակը շարունակում է մնալ լարված։
«Եթե, Աստված չանի, այնքան մեր թվերը մեծանան, որ մենք ստիպված լինենք «լոք դաուն»-ի գնալ, մենք էլի կկորցնենք ոչ թե 71, այլ՝ 150 հազար աշխատատեղ ու այստեղ վերականգնում կարող է կա՛մ արագ չլինի, կա՛մ ընդհանրապես հնարավոր չլինի։ Ձեզ կրկին կոչ եմ անում կրել դիմակ, պահպանել սոցիալական հեռավորություն ու ախտահանել ձեռքերը», - նշեց Նիկոլ Փաշինյանը։

Armenia’s PM warns against necessity of another lockdown, says economy may not recover after it at all
23/06/2020 17:41
Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan addressing people live on Facebook expressed hope that there will be no need to return to lockdown policy.
“For it, we need just one thing – follow the epidemiological measures,” he said.
Pashinyan said that May data inspire hope of quite speedy restoration.
“Our policy in May had a huge economic effect, but unfortunately we do not have good figures regarding the epidemiological measures,” the head of the government said.
He noted that the figures have improved a bit now but the situation continues to be tensed.
“If God forbid, our numbers grow so much that we will be forced to return to lockdown, we will lose not 71,000 but 150,000 jobs and this time the restoration will be either very slow, or it may not be at all,” he said, again urging the citizens wear masks, keep social distance and disinfect hands.