Հակահամաճարակային կանոնները պահելու առումով իրավիճակը շարունակում է մնալ լարված. ՀՀ վարչապետ
Ուզում եմ պայմանավորվենք, որ «լոք դաուն»-ի քաղաքականությանը վերադառնալու անհրաժեշտություն չունենանք, ուղիղ եթերի ընթացքում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Սրա համար հարկավոր է մեկ բան, որ մենք պահենք հակահամաճարակային կանոնները», - ասաց նա։
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ մայիսի տվյալները լավատեսություն են ներշնչում, որ բավականին արագ որոշակի վերականգնում կունենանք։
«Տնտեսական առումով մայիսին մեր քաղաքականությունը հսկայական էֆեկտ է ունեցել, բայց, ցավոք, մայիսին հակահամաճարակային կարգապահության լավ ցուցանիշներ ցույց չենք տվել», - ասաց վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, թե հիմա ցուցանիշները մի փոքր լավացել են, սակայն հակահամաճարակային իրավիճակը շարունակում է մնալ լարված։
«Եթե, Աստված չանի, այնքան մեր թվերը մեծանան, որ մենք ստիպված լինենք «լոք դաուն»-ի գնալ, մենք էլի կկորցնենք ոչ թե 71, այլ՝ 150 հազար աշխատատեղ ու այստեղ վերականգնում կարող է կա՛մ արագ չլինի, կա՛մ ընդհանրապես հնարավոր չլինի։ Ձեզ կրկին կոչ եմ անում կրել դիմակ, պահպանել սոցիալական հեռավորություն ու ախտահանել ձեռքերը», - նշեց Նիկոլ Փաշինյանը։

Эпидемиологическая ситуация продолжает оставаться напряженной – Никол Пашинян
Хочу договориться, чтобы у нас не было необходимости вернуться к политике локдауна, заявил сегодня в прямом эфире на своей странице в Facebook премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Для этого нужно только одно, чтобы мы соблюдали противоэпидемиологические правила», - сказал он.
По словам Никола Пашиняна, данные за май не внушают оптимизма, что у нас довольно быстро будет определенное восстановление.
«В экономическом плане наша политика имела огромный эффект, однако, к сожалению, в мае мы не продемонстрировали хороших показателей противоэпидемиологической дисциплины», - отметил премьер.
Он отметил, что сейчас показатели немного улучшились, однако эпидемиологическая ситуация продолжает оставаться напряженной.
«Если вдруг не дай Бог, цифры настолько увеличатся, что мы вынуждены будем пойти на локдаун, мы опять потеряем не 71, а 150 тысяч рабочих мест и здесь уже восстановление может быть небыстрым, или вообще не быть. Опять призываю вас носить маски, соблюдать социальную дистанцию и дезинфицировать руки», - отметил Никол Пашинян.