Հիմքեր ունեմ կասկածելու, որ իշխանությունը գիտակցված կեղծավորությամբ խեղաթյուրում է սահմանադրական պահանջները. Սիմոնյան (Տեսանյութ)
24/06/2020 10:27
ՀՀ Սահմանադրությունը հնարավորություն է տալիս պատգամավորների մեկ հինգերորդին դիմել ՍԴ, և այդպիսի մի քանի հիմքեր կան, լրագրողների հետ հանդիպմանն այսօր ասաց ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Տարոն Սիմոնյանը:
«Հիմքերից մեկը ԱԺ որոշումների վիճարկումն է, մյուս հիմքը սահմանադրական մարմիննների լիազորությունների շուրջ առաջացած վեճն է: Սա նշանակում է՝ արդյոք ԱԺ-ն իրավունք ուներ չդիմել ՍԴ, թե ոչ: Այստեղ է վեճի էությունը: Այս պահանջների վրա էլ մենք պետք է առաջ գնանք: Եթե մեր քաղաքական գործընկերներն այս ամենն անտեսում են, ապա ես հիմքեր ունեմ կասկածելու, որ նրանք կամ գիտակցված կեղծավորությամբ խեղաթյուրում են սահմանադրական պահանջները կամ հասարակության շրջանում ազնիվ տգիտության քարոզ են իրականացնում», - շեշտեց բանախոսը:
Տարոն Սիմոնյանը նաև նկատեց՝ եթե որևէ ուժ իրավունքի գերակայությունը ոտնակոխ է անում, ապա դա բումերանգի էֆեկտով հետ է գալիս իրեն:

У меня есть основания подозревать, что власть с  осознанным лицемерием искажает конституционные требования – Тарон Симонян
24/06/2020 11:26
У меня есть основания подозревать, что власть с осознанным лицемерием искажает конституционные требования – Тарон Симонян
Конституция Армении предоставляет право одной пятой от общего числа депутатов обратиться в Конституционный суд, и для этого есть несколько оснований, заявил сегодня на пресс-конференции депутат фракции «Светлая Армения» Тарон Симонян.
«Одно из оснований – это обжалование решений парламента, другое основание – спор, возникший вокруг полномочий конституционных органов. Это значит, имело ли право Национальное Собрание не обращаться в Конституционный суд или нет. В этом суть спора. Мы должны двигаться на основании этих требований. Если наши политические партнеры игнорируют это, то у меня есть основания считать, что  либо они с осознанным лицемерием искажают конституционные требования либо честно осуществляют пропаганду невежества в обществе», - отметил депутат.
Тарон Симонян отметил также, что если какая-то сила попирает верховенство закона, то это имеет эффект бумеранга и возвращается к ней.