Պուտին. Աշխարհը միասնական անվտանգության համակարգի ստեղծման կարիք ունի
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է, որ ռուսական կողմը բաց է համագործակցության համար միջազգային օրակարգի առավել հրատապ հարցերում, ներառյալ՝ անվտանգության հուսալի միասնական համակարգի ստեղծումը:
Այս մասին պետության ղեկավարը հայտարարել է Մոսկվայում՝  ի պատիվ Հաղթանակի 75-ամյակի շքերթի ժամանակ:
Նախագահն ընդգծել է, որ Ռուսաստանը երբեք չի մոռանա դաշնակիցների ներդրումը Երկրորդ աշխարհամարտում հաղթանակի մեջ:
«Մենք հարգում ենք հակահիտլերյան կոալիցիայի բոլոր պետությունների զինված ուժերի քաջերին, բոլոր նահատակների քայլերը նացիզմի դեմ, որոնք խիզախորեն գործել են Եվրոպայում», - ասել է Պուտինը:
Նա նշել է, որ Ռուսաստանը հասկանում է, թե որքան կարևոր է ժողովուրդների միջև բարեկամության և վստահության ամրապնդումը, և բաց է երկխոսության և համագործակցության համար՝ միջազգային օրակարգի առավել հրատապ հարցերով:
«Դրանց թվում է անվտանգության հուսալի միասնական համակարգի ստեղծումը, որի կարիքն ունի արագորեն փոփոխվող աշխարհը: Միայն միասին կարող ենք պաշտպանել նրան վտանգավոր նոր սպառնալիքներից», - նշել է Պուտինը:

Путин: мир нуждается в создании общей системы безопасности
Президент России Владимир Путин заявил, что российская сторона открыта для сотрудничества по самым актуальным вопросам международной повестки, среди которых создание общей надёжной системы безопасности.
Об этом глава государства заявил в ходе парада в честь 75-летия Победы на Красной площади.
Президент подчеркнул, что Россия никогда не забудет вклад союзников в приближение победы во Второй мировой войне и значение второго фронта, открытого в июне 1944 года.
«Чтим отважных бойцов вооружённых сил всех государств антигитлеровской коалиции, подвиг всех борцов с нацизмом, которые бесстрашно действовали в странах Европы», — заявил Путин.
Он отметил, что в России понимают, как важно укрепление дружбы и доверия между народами, и открыты для диалога и сотрудничества по самым актуальным вопросам международной повестки.
«Среди них — создание общей надёжной системы безопасности, в которой нуждается сложный, стремительно меняющийся современный мир. Только вместе мы сможем защитить его от новых опасных угроз», — заявил Путин.