Երկուշաբթի ԱԺ-ում տեղի ունեցածն ասպատակություն էր ՍԴ-ի վրա. Էդմոն Մարուքյան (Տեսանյութ)
Խորհրդարանը երկուշաբթի օրը մեկուկես ժամում սահամանադրական փոփոխություններ ընդունեց, հետո օրենքը չուղարկեց ՍԴ՝ ՀՀ նախագահին զրկելով նախագիծը ստորագրելու իրավունքից, լրագրողների հետ հանդիպմանն այսօր ասաց ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը՝ կատարվածը որակելով ասպատակություն ՍԴ-ի վրա:
Ասուլիսին ներկա պատգամավոր Տարոն Սիմոնյանն իր հերթին նկատեց, որ փոփոխությունների ընդունման գործընթացում մի շարք ակնառու խախտումներ են տեղի ունեցել, որոնք պետք է դառնան քննարկման առարկա:
«Խախտվել է Սահմանադրության 165-րդ հոդվածի երկրորդ մասը: Մյուս կարևորագույն խախտումն այն է, որ ՀՀ նախագահին զրկել են սահմանադրական փոփոխությունները ստորագրելու և հրապարակելու իրավունքից: ԱԺ մեկ՝ իշխանական խմբակցությունն, իր որոշմամբ մեկ այլ սահմանադրական մարմնի իրավունքն ի չիք է դարձրել, ինչը ևս Սահմանադրության խախտում է», - նշեց իրավաբան պատգամավորը:

Эдмон Марукян: Произошедшее в парламенте – это нападение на Конституционный суд
Парламент Армении в понедельник принял конституционные изменения за полтора часа, потом не направил закон в Конституционный суд – лишив президента Армении возможности подписать закон, заявил сегодня журналистам руководитель фракции «Светлая Армения» Эдмон Марукян, назвав произошедшее нападением на Конституционный суд.
Депутат Тарон Симонян в свою очередь отметил, что в ходе принятия изменений в Конституцию был допущен ряд очевидных нарушений, которые должны стать предметом обсуждения.
«Нарушена часть 2 статьи 165 Конституции. Другое важное нарушение – это лишение президента Армении права подписать и опубликовать закон. Правящая фракция парламента другим своим решением уничтожила право другого конституционного органа, что также является нарушением Конституции», - отметил депутат-юрист.