Երկուշաբթի ԱԺ-ում տեղի ունեցածն ասպատակություն էր ՍԴ-ի վրա. Էդմոն Մարուքյան (Տեսանյութ)
Խորհրդարանը երկուշաբթի օրը մեկուկես ժամում սահամանադրական փոփոխություններ ընդունեց, հետո օրենքը չուղարկեց ՍԴ՝ ՀՀ նախագահին զրկելով նախագիծը ստորագրելու իրավունքից, լրագրողների հետ հանդիպմանն այսօր ասաց ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը՝ կատարվածը որակելով ասպատակություն ՍԴ-ի վրա:
Ասուլիսին ներկա պատգամավոր Տարոն Սիմոնյանն իր հերթին նկատեց, որ փոփոխությունների ընդունման գործընթացում մի շարք ակնառու խախտումներ են տեղի ունեցել, որոնք պետք է դառնան քննարկման առարկա:
«Խախտվել է Սահմանադրության 165-րդ հոդվածի երկրորդ մասը: Մյուս կարևորագույն խախտումն այն է, որ ՀՀ նախագահին զրկել են սահմանադրական փոփոխությունները ստորագրելու և հրապարակելու իրավունքից: ԱԺ մեկ՝ իշխանական խմբակցությունն, իր որոշմամբ մեկ այլ սահմանադրական մարմնի իրավունքն ի չիք է դարձրել, ինչը ևս Սահմանադրության խախտում է», - նշեց իրավաբան պատգամավորը:

What happened on Monday in NA is raid on Constitutional Court: Bright Armenia faction head
On Monday the Armenian National Assembly adopted package of Constitutional amendments in one and half hour and did not send to CC depriving the RA president from the right to sign the draft into law, head of the Bright Armenia faction Edmon Marukyan said, describing what happened in the NA as the raid on CC.
Faction MP Taron Simonyan said a number of violations took place while adopting the law and it should become matter of discussion.
“Part 2 of the Article 165 of the Constitution has been violated. The other significant violation was depriving the President of RA from signing the Constitutional amendments. One ruling faction on its own dispelled the right of a constitutional body which is too violation of the Constitution,” the attorney deputy said.