Սահմանադրական փոփոխությունները հակասահմանադրական ճանաչելու հարցով «Լուսավոր Հայաստանը» կդիմի ՍԴ, երբ ավարտվի Ռոբերտ Քոչարյանի գործով քննությունը (Տեսանյութ)
24/06/2020 10:39
Հենց այն օրը, երբ ԱԺ-ն քննարկում էր սահմանադրական փոփոխությունների նախագիծը, ՍԴ-ն աշխատակարգային նիստ է արել՝ որոշում ընդունելով երկրորդ նախագահին առնչվող գործը քննել հուլիսի 7-ին, լրագրողների հետ հանդիպմանն այսօր հիշեցրեց ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը՝ նշելով, որ իրենք որևէ կերպ չեն միջամտելու այս գործընթացին:
«Մենք դա թողել ենք, որ մնա իրավական սահմաններում: Գրավոր ընթացակարգով քննվող գործը շատ արագ որոշում պետք է ունենա: Վեճի հետ կապված հարցերով Սահմանադրությունը տալիս է 3 ամիս ժամկետ, իսկ օրենքի հետ կապված ժամկետ չկա, և պատգամավորները ցանկացած պահի կարող են դիմել: Մենք հիմա դիմումի վրա աշխատանքներն արդեն սկսել ենք, դիմումի վրա կաշխատենք մինչև այն պահը, երբ ուժեղացնենք այն:
Հենց այդ գործով նիստը կավարտվի ՍԴ կմուտքագրվի այս բոլոր խնդիրների հետ կապված, հակասահմանադրական ճանաչելու հետ կապված դիմումը: Այսինքն՝ այստեղ օրերի հարց է: ԼՀԿ-ն գործընթացը միանշանակ և աներկբա պահպանելու է իրավական տիրույթում, և որևէ ձևով թույլ չենք տալու, որ հակամարտ կողմերից մեկն իրեն ծառայեցնի այս գործընթացը», - շեշտեց Մարուքյանը:

Фракция «Светлая Армения» обратиться в КС по вопросу конституционных изменений после завершения слушаний по делу Кочаряна
24/06/2020 12:04
Именно в день принятия Национальным Собранием законопроекта конституционных изменений, Конституционный суд провел заседание, приняв решение рассмотреть дело второго президента Армении Роберта Кочаряна 7 июля, заявил сегодня на пресс-конференции руководитель фракции «Светлая Армения» Эдмон Марукян, отметив, что они не намерены вмешиваться в этот процесс.
«Мы воздержимся от обращения в КС, чтобы не политизировать процесс. Рассматриваемое в письменном порядке дело должно быть решено очень быстро. Конституционный суд предоставляет на урегулирование споров срок 3 месяца, а в связи с законом срока нет, и депутаты могут обратиться в любое время. Мы уже начали работу над заявлением, будем работать над документом до тех пор, пока он будет усилен.
Как только заседание по этому делу завершится, в Конституционный суд будет подано заявление в связи со всеми этими проблемами, признанием антиконституционным законопроекта. То есть, это вопрос дней. Действия «Светлой Армении» будут исключительно правовыми,  и мы не позволим, чтобы этот процесс использовался в интересах какой-либо из противоборствующих сторон», - отметил Эдмон Марукян.