Սահմանադրական փոփոխությունները հակասահմանադրական ճանաչելու հարցով «Լուսավոր Հայաստանը» կդիմի ՍԴ, երբ ավարտվի Ռոբերտ Քոչարյանի գործով քննությունը (Տեսանյութ)
24/06/2020 10:39
Հենց այն օրը, երբ ԱԺ-ն քննարկում էր սահմանադրական փոփոխությունների նախագիծը, ՍԴ-ն աշխատակարգային նիստ է արել՝ որոշում ընդունելով երկրորդ նախագահին առնչվող գործը քննել հուլիսի 7-ին, լրագրողների հետ հանդիպմանն այսօր հիշեցրեց ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը՝ նշելով, որ իրենք որևէ կերպ չեն միջամտելու այս գործընթացին:
«Մենք դա թողել ենք, որ մնա իրավական սահմաններում: Գրավոր ընթացակարգով քննվող գործը շատ արագ որոշում պետք է ունենա: Վեճի հետ կապված հարցերով Սահմանադրությունը տալիս է 3 ամիս ժամկետ, իսկ օրենքի հետ կապված ժամկետ չկա, և պատգամավորները ցանկացած պահի կարող են դիմել: Մենք հիմա դիմումի վրա աշխատանքներն արդեն սկսել ենք, դիմումի վրա կաշխատենք մինչև այն պահը, երբ ուժեղացնենք այն:
Հենց այդ գործով նիստը կավարտվի ՍԴ կմուտքագրվի այս բոլոր խնդիրների հետ կապված, հակասահմանադրական ճանաչելու հետ կապված դիմումը: Այսինքն՝ այստեղ օրերի հարց է: ԼՀԿ-ն գործընթացը միանշանակ և աներկբա պահպանելու է իրավական տիրույթում, և որևէ ձևով թույլ չենք տալու, որ հակամարտ կողմերից մեկն իրեն ծառայեցնի այս գործընթացը», - շեշտեց Մարուքյանը:

Bright Armenia to apply to CC after examination of Robert Kocharyan’s application is complete: Edmon Marukyan
24/06/2020 11:07
On the day the NA was discussing draft on constitutional amendments, the CC convened working session adopting decision to examine the case relating to the second president on July 7, Bright Armenia faction head Edmon Marukyan reminded at a press conference today, saying that they will not interfere into the process in any way.
“We have left it in legal limits. With written procedure the examined case must have speedy solution,” Marukyan said, adding that the Constitution gives three-month time for disputes, while there is no set time regarding laws and the MPs are free to apply any time.
“We have already started working on the application and will work till strengthening it. After the CC ends examination of the case [Kocharyan’s case] we will submit our application on recognizing all the processes [constitutional amendments] anti-constitutional,” he said, adding that it is the matter of days.
“Bright Armenia will keep the process in exclusively legal domain and will not allow any of the conflicting parties serve this process in its own favor,” Marukyan said.