Հորդորում ենք դուրս չգալ Սահմանադրությամբ և օրենքներով սահմանված լիազորությունների շրջանակից. ՍԴ չորս դատավորների հայտարարությունը
25/06/2020 17:08
Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանն ու երեք դատավորներ՝ Ալվինա Գյուլումյանը, Հրանտ Նազարյանն ու Ֆելիքս Թոխյանը հայտարարություն են տարածել՝ ի պատասխան ՀՀ արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանի հայտարարության։
«Ի պատասխան Արդարադատության նախարարի հայտարարության՝ երկու օրից ՍԴ նախագահի լիազորությունների դադարեցման և ևս երեք դատավորի պաշտոնանկ արվելու վերաբերյալ, մենք՝ ներքոստորոգրյալներս, հայտնում ենք.
Սահմանադրության 167-րդ հոդվածի համաձայն՝ Սահմանադրական դատարանի լիազորությունները սահմանվում են Սահմանադրությամբ, իսկ կազմավորման և գործունեության կարգը` Սահմանադրությամբ և Սահմանադրական դատարանի մասին օրենքով:
«Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքի 88-րդ հոդվածի 5-րդ մասը սահմանում է, որ մինչև 2015 թվականի փոփոխություններով Սահմանադրության 7-րդ գլխի ուժի մեջ մտնելը նշանակված Սահմանադրական դատարանի նախագահը և անդամները 12 տարվա ժամկետը լրանալուց հետո շարունակում են պաշտոնավարել մինչև իրենց լիազորությունների՝ 2005 թվականի փոփոխություններով Սահմանադրությամբ սահմանված ժամկետի ավարտը:
«Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքի վերոնշյալ նորմը չի վիճարկվել Սահմանադրական դատարանում, չի ճանաչվել Սահմանադրությանը հակասող, ԱԺ կողմից չի ճանաչվել ուժը կորցրած, ուստի գործող է և ենթակա է կատարման:
Վերոգրյալից ելնելով՝ համապատասխան պաշտոնյաներին հորդորում ենք դուրս չգալ Սահմանադրությամբ և օրենքներով սահմանված լիազորությունների շրջանակից, իրավունքի ու օրինականության ծիրից», - ասված է հայտարարության մեջ:

Призываем должностных лиц не выходить за рамки установленных Конституцией полномочий – заявление судей КС
25/06/2020 18:17
Судьи Конституционного суда Армении в ответ на заявление министерства юстиции Армении распространили заявление, в котором, в частности, говорится:
«В ответ на заявление министра юстиции о прекращении полномочий председателя КС Грайра Товмасяна и трех судей КС в течение двух дней мы, нижеподписавшиеся, сообщаем:
В соответствии со статьей 167 Конституции полномочия КС определяются Конституцией, а порядок формирования и деятельности – Конституцией и законом "О Конституционном суде".
Ч. 5 ст. 88 Конституционного закона "О Конституционном суде" устанавливает, что председатель и члены Конституционного Суда, назначенные до вступления в силу главы 7 Конституции с изменениями 2015 года, по истечении 12-летнего срока продолжают пребывать в должности до окончания срока их полномочий, установленного Конституцией с изменениями 2005 года.
Вышеупомянутая норма конституционного закона "О Конституционном суде" не была оспорена в КС, не была признана противоречащей Конституции, Национальным Собранием не была признана потерявшей силу, посему является действительной и подлежит исполнению.
Исходя из вышесказанного, призываем соответствующих должностных лиц не выходить за рамки полномочий, установленных Конституцией и законами, и за пределы права и законности».
Отметим, что под заявлением подписали Грайр Товмасян, Альвина Гюлумян, Феликс Тохян и Грант Назарян.