Մարդիկ, ովքեր տուգանվելուց հետո ցուցադրաբար դիմակ չէին կրում, հիմա կորոնավիրուսը հարմարավետ տեղավորվում է այդ մարդկանց շրջանում. Վարչապետ
25/06/2020 10:44
Շարունակվում է հիբրիդային պատերազմը կորոնավիրուսի թեմայով, կառավարության այսօրվա նիստին ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Դա շարունակվում է ապատեղեկատվություն տարածելու միջոցով, ես տեսնում եմ, որ սոցիալական ցանցերում գրառումներ կան, որ կառավարությունը, կորոնավիրուսից օգտվելով, ասում է «իրար հանդիպելիս մի համբուրվեք, սրանով նրանք նպատակ ունեն մեր ազգային ինքնությունը արմատախիլ անել»: Ասենք, էդ երբվանի՞ց ա փողոցում հանդիպել, համբուրվելով բարևելը դառել մեր ազգային ինքնագիտակցության մասը, ասենք, Եղիշե Չարենցն ու Հովհաննես Թումանյանը, որ փողոցում հանդիպել են, իրար գրկել, փաթաթվել, համբուրել են, հա՞, կամ Ավետիք Իսահակյանն ու Մարտիրոս Սարյանը, նման պատմական տվյալների ես չեմ տիրապետում», - ասաց նա:
Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ իրենց սխալն այն էր, որ արտակարգ դրության իրավական ռեժիմից հանեցին տեղեկատվության հետ կապված մասերը:
«Ով ինչ ուզում, ասում ա, մեկն ասում է կորոնավիրուս չկա, մեկն ասում ա չիպ են դնում, ասում են հյուրանոցներում ոչ մի մեկուսացված մարդ չկա, ասում են մի տեղ գեյերի ժողով ա, մի տեղ նատուրալների ժողով ա, մյուս տեղում հակահայկական ժողով ա, մյուսում պրոթուրքական ժողով ա: Այս պրոբլեմը կա ու սրա հետ առերեսվում ենք: Վատ լուրն այն է, որ այն մարդիկ, ովքեր ցուցադրաբար դիմակ չէին դնում, նույնիսկ տուգանվելուց հետո ցուցադրաբար դիմակներ չէին կրում , հիմա կորոնավիրուսը հարմարավետ տեղավորվում է այդ մարդկանց շրջանում, ես չեմ կարող տվյալներ հրապարակել», - ասաց վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ այդ շրջանակներից կան մարդկիկ, որ չեն ուզում ասել, որ կորոնավիրուսուվ վարակվել են:

Сейчас коронавирус распространяется среди тех людей, которые демонстративно не носили маски после штрафования – Никол Пашинян
25/06/2020 13:02
Гибридная война в связи с коронавирусом продолжается, заявил сегодня на заседании правительства премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Она продолжается путем распространения дезинформации, я вижу, что в социальных сетях есть записи о том, что правительство, используя ситуацию с коронавирусом, говорит " не целуйтесь при встрече друг другом, тем самым они хотят искоренить нашу национальную идентичность". С каких это пор целоваться при встрече стало частью нашего национального самосознания? Когда Егише Чаренц и Ованнес Туманян, или Аветик Исаакян и Мартирос Сарьян встречались на улице, они что обнимались, целовались? Я не знаю о таких исторических данных», - сказал премьер.
Он отметил, что их ошибка состоит в том, что из решения о режиме чрезвычайного положения были изъята части, которые касаются информационной безопасности.
«Говорят и пишут, что хотят. Один говорит, что коронавируса не существует, другой рассказывает о чипировании. Говорят, что в гостиницах нет никаких изолированных лиц, что где-то проходит собрание геев, где-то собрание натуралов, в одном месте антиармянское собрание, а в другом – протурецкое собрание. Эта проблема налицо и мы сталкиваемся с ней. Плохая новость в том, что те люди, которые демонстративно не носили масок, не носили демонстративно даже после штрафования, сейчас коронавирус распространяется среди этих людей. Я просто не могу публиковать данные», - сказал премьер-министр.
По словам Никола Пашиняна, есть люди из этого круга, которые не хотят говорить о том, что заразились коронавирусом.