«Մեդիա պաշտպանը» կոչ է անում Հանրային hեռուստաընկերությանը վերանայել Ջիանի Բուքիքիոյի նամակի վերաբերյալ նյութի վերնագիրը և դադարեցնել իշխանահաճո գործելաոճը
27/06/2020 11:42
«Մեդիա պաշտպանն» անդրադարձել է Հանրային hեռուստաընկերության 1lurer.am լրատվական կայքով հրապարակված «Ջիանի Բուքիքիոն Հրայր Թովմասյանին կոչ է արել հարգել Սահմանադրությունը» հոդվածին՝ գրելով․
«Հանրային hեռուստաընկերությունն իր 1lurer.am լրատվական կայքով ապատեղեկատվություն է տարածում` մոլորեցնելով հասարակությանը և հերթական անգամ ապացուցելով, որ Հանրային hեռուստաընկերության լրատվական բաժինը սպասարկում է իշխանությունների շահերը և սեփական դիմագիծ չունի։
Այս անգամ 1lurer.am-ը հոդված է հրապարակել` վերնագրելով. «Ջիանի Բուքիքիոն Հրայր Թովմասյանին կոչ է արել հարգել Սահմանադրությունը»:
Ո՛չ բնօրինակում և ո՛չ էլ հայերեն թարգմանված տարբերակում Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահ Ջիանի Բուքիքիոյի նամակում նման մտքեր չկան։
Սա նկատվեց ու քննարկվեց համացանցում, ինչից հետո Հանրայինը որոշ փոփոխություններ արեց. «Բուքիքիոն Թովմասյանին ուղղված նամակում կոչ է արել հարգել Սահմանադրությունը, իսկ ԱՆ-ը հիշեցնում է՝ Հանձնաժողովի հետ կա ամբողջական համաձայնություն»:
Այս վերնագրից էլ կարելի է ենթադրել, որ Ջիանի Բուքիքիոյի կոչն ուղղված է Հրայր Թովմասյանին, մինչդեռ տեքստում ասվում է. «Ես ուշադիր հետևում էի Հայաստանում սահմանադրական փոփոխություններին վերաբերող զարգացումներին։ Ես ցավում եմ, որ դրանք լիովին չեն արտահայտում Վենետիկի հանձնաժողովի խորհրդատվությունը»:
Փաստացի, Բուքիքիոն մտահոգություն է հայտնել Սահմանադրական փոփոխությունների առնչությամբ` մատնանշելով դրանում տեղ գտած խնդիրները:
«Մեդիա պաշտպան» նախաձեռնությունը կոչ է անում Հանրային hեռուստաընկերության լուրերի բաժնի ղեկավարությանը ևս մեկ անգամ վերանայել նյութի վերնագիրը և դադարեցնել իշխանահաճո գործելաոճը»:

Инициатива «Медиа Защитник» призывает Общественное телевидение пересмотреть заголовок статьи о письме Букиккио и прекратить проправительственную деятельность
27/06/2020 12:22
Инициатива «Медиа Защитник» обратилась к распространенной Общественным телевидением статье под названием «Джанни Букиккио призвал Грайра Товмасяна уважать Конституцию», опубликованной сайтом 1lurer.am.
«Общественное телевидение распространяет дезинформацию на своем новостном сайте 1lurer.am, вводя в заблуждение общественность и еще раз доказывая, что отдел новостей Общественного телевидения обслуживает интересы властей и не имеет своей собственной позиции.
На этот раз 1lurer.am опубликовал статью под названием: "Джанни Букиккио призвал Грайра Товмасяна уважать Конституцию".
Ни оригинал, ни армянский перевод письма председателя Венецианской комиссии Джанни Букиккио не содержат таких мыслей.
Это было замечено и обсуждено в соцсетях, после чего сайт внес некоторые изменения: "В письме к Товмасяну Букиккио призвал уважать Конституцию, а министерство юстиции напоминает, что с Комиссией существует полное согласие".
Из этого заголовка можно предположить, что обращение Джанни Букиккио адресовано Грайру Товмасяну, между тем, в тексте говорится: "Я внимательно следил за развитиями, касающимися конституционных изменений в Армении. Сожалею, что они не соответствуют четким рекомендациям Венецианской комиссии".
Фактически Букиккио выразил обеспокоенность по поводу конституционных изменений, указав на существующие в нем проблемы.
Инициатива "Медиа Защитник" призывает руководство отдела новостей Общественного телевидения еще раз пересмотреть заголовок статьи и прекратить проправительственную деятельность», - говорится в заявлении инициативы.