Գույքահարկի բարձրացումը նույնիսկ ուշացած է, այս ռեֆորմը պետք է և կարող էինք շուտ անել. իշխանական պատգամավոր
29/06/2020 13:09
Գույքահարկը ոչ թե մարդու, այլ նրա ունեցվածքի՝ կոնկրետ գույքի վրա դրված հարկ է, լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Ուլիխանյանը:
«Իհարկե, կարող են լինել այնպիսի քաղաքացիներ, որոնք, գույքահարկ վճարելու հետ կապված, կարող են խնդիրներ ունենալ, բայց ստեղծված աղմուկի մեջ կորում է այն կարևոր տեղեկությունը, որ ավագանին, այնումենայնիվ, իրավունք ունի հավաքագրվելիք գույքահարկի 10 տոկոսի չափով իրականացնել զեղչեր կամ զրոյացնել գույքահարկի չափը», - ասաց պատգամավորը:
Տիգրան Ուլիխանյանը հիշեցրեց՝ նոր դրույքաչափերով գույքահարկը սկսելու է հավաքագրվել 2021 թվականի դեկտեմբերից, և այս որոշումն ամենևին հապճեպ չէր, այլ՝ օրենսդրությամբ պայմանավորված:
«Կարծում եմ՝ այս նախաձեռնությունը նույնիսկ ուշացած է, մենք այս ռեֆորմը պետք է և կարող էինք շուտ անել», - շեշտեց իշխանական պատգամավորը:

Повышение налога на имущество даже запоздало, эта реформа нужна и мы могли провести ее раньше – Тигран Улиханян
29/06/2020 14:13
Объектом налогообложения налогом на имущество является не человек, а его имущество – это налог на конкретное имущество, заявил сегодня журналистам депутат парламента от правящего блока «Мой шаг» Тигран Улиханян.
«Конечно, могут быть граждане, у которых возникнут проблемы с выплатой налога на имущество, но в создавшемся шуме теряется та важная информация, что Совет старейшин, тем не менее, имеет право делать скидки или обнулять налог на имущество в  размере 10% от собираемого налога на имущество», - сказал депутат.
Тигран Улиханян напомнил, что налог на имущество по новым ставкам начнет применяться с декабря 2021 года и это решение вовсе не принято поспешно, а обусловлено законодательством.
«Считаю, что эта инициатива даже запоздала. Эта реформа нужна и мы могли провести ее раньше», - отметил депутат.