«Հայրենիք»-ը, ԲՀԿ-ն և ՀՅԴ-ն իշխանության յուրացման և սահմանադրական կարգի տապալման փաստերով հանցագործության մասին հաղորդում ներկայացրին գլխավոր դատախազություն (Տեսանյութ)
30/06/2020 10:28
Իշխանության յուրացման և սահմանադրական կարգի տապալման դեպքերի առթիվ «Հայրենիք», ԲՀԿ և ՀՅԴ կուսակցությունների ներկայացուցիչներն այսօր ՀՀ գլխավոր դատազություն գրավոր հաղորդում ներկայացրին։
«Խոսքը վերաբերում է շուրջ երկու տարի առաջ սկսված՝ ՍԴ լիազորությունների յուրացմանը և այդ ընթացքում իրականացված ամբողջ գործընթացին։ Իշխանությունը կազմակերպված ձևով Վահե Գրիգորյանին ՍԴ դատավոր նշանակելու համար իրականացրեց բազմաթիվ գործողություններ», - դատախազության դիմաց լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Հայրենիք» կուսակցության խորհրդի անդամ Արսեն Բաբայանը։
Նա նշեց, թե մի շարք ոտնձգություններ են եղել ՍԴ-ի նկատմամբ.
«Այդ ամենին հաջորդեց այս վերջին՝ սահմանադրության փոփոխությունները, և այսօր էլ ԱԺ-ում պետք է արտահերթ նիստ գումարվի, որի ընթացքում պետք է փորձեն իրենց փնթի աշխատանքը սրբագրել, որովհետև ՍԴ մասին սահմանադրական օրենքում պետք է իրականացնեին փոփոխություն, որը չի իրականացվել»։

Hayrenik, PAP, ARF-D submit report to Prosecutor General's Office on usurpation of power and constitutional order
30/06/2020 10:42
Hayrenik (Homeland), PAP and ARF-D parties submitted a written report to the Prosecutor General’s Office on usurpation of power and constitutional order.
“It is about usurpation of CC powers that launched over two years ago and the whole processes that took place afterwards. The authorities in an organized way did everything to appoint Vahe Grigoryan as CC judge,” representative of Hayrenik party Arsen Babayan told the reporters.
He said a number of encroachments took place against the CC.
“All this followed by the recent constitutional changes and today the NA must convene special session to try to edit their slovenly work because they should have made a change in the constitutional law on CC which they did not do,” Babayan said.