Մի խումբ պաշտոնատար անձինք հանցակցությամբ տիրանում են Սահմանադրական դատարանի լիազորություններին. «Հայրենիք», ԲՀԿ և ՀՅԴ կուսակցությունների հայտարարությունը
Ինչպես հայտնի է, այսօր «Բարգավաճ Հայաստան», «Հայ Յեղափոխական Դաշնակցություն» և «Հայրենիք» կուսակցությունների կողմից ՀՀ գլխավոր դատախազություն է ներկայացվել ընդհանուր առմամբ 9 էջից բաղկացած՝ ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 3 հոդվածներով սահմանված հանցագործությունների մասին հաղորդում։
«Հայրենիք», ԲՀԿ և ՀՅԴ կուսակցությունները հայտարարություն են տարածել այդ կապակցությամբ։
«Ըստ էության, ներկայացված հաղորդումը միտված է օրենսդիր և գործադիր իշխանությունների, ինչպես նաև բարձրաստիճան այլ պաշտոնատար անձանց հանցակցությամբ իրականացված իշխանության յուրացմանը իրավական գնահատական տալուն։
Սահմանադրական դատարանի և դրա առանձին դատավորների դեմ նախաձեռնված և դատական իշխանությունը զավթելուն միտված գործողությունները սկսվել և շարունակվում են մեկ տարուց ավելի՝ նպատակ ունենալով Սահմանադրական դատարանում ձևավորել կառավարելի մեծամասնություն: Այլ խոսքով՝ Սահմանադրությամբ չնախատեսված եղանակով Սահմանադրական դատարանի երեք դատավորների լիազորությունները դադարեցնելու և Սահմանադրական դատարանի նախագահին պաշտոնավարումից զրկելու, ինչպես նաև նրանց փոխարեն այլ անձանց նշանակելու միջոցով օրենսդիր և գործադիր իշխանությունը ներկայացնող, ինչպես նաև այլ բարձրաստիճան մի խումբ պաշտոնատար անձինք՝ հանցակցությամբ, տիրանում են Սահմանադրական դատարանի լիազորություններին և այդ ամենը կատարում են՝ գերազանցելով իրենց լիազորությունները։
Այս գործողություններով հանցակիցները խախտում են իշխանությունների տարանջատման ու հավասարակշռման սկզբունքը և անգամ փաստացի վերացնում Հայաստանի Հանրապետության՝ իրավական պետության լինելու բնութագիրը։
Նկատի ունենալով, որ այս փաստերում առկա են ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300-րդ հոդվածի 1-ին մասի, 300․1-րդ հոդվածի 1-ին մասի և 309-րդ հոդվածի 1-ին մասի առերևույթ հատկանիշներ պարունակող արարքներ և առաջնորդվելով ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով` հանցագործության մասին Գլխավոր դատախազություն ներկայացված հաղորդմամբ խնդիր է դրված հարուցել քրեական գործ և կատարել պատշաճ, անաչառ ու համակողմանի նախաքննություն», - նշված է հայտարարության մեջ։

Полномочия Конституционного суда узурпированы при соучастии группы должностных лиц – заявление партий «Процветающая Армения», «Родина» и АРФ «Дашнакцутюн»
30/06/2020 17:57
Оппозиционные партии «Процветающая Армения», «Родина» и АРФ «Дашнакцутюн» подали сегодня в генеральную прокуратуру Армении заявление о преступлении, предусмотренном по трем статьям Уголовного кодекса Армении, состоящее из девяти страниц.
Партии «Процветающая Армения», «Родина» и АРФ «Дашнакцутюн» распространили заявление в этой связи.
«По сути, поданное заявление касается предоставления правовой оценки совершенной законодательной и исполнительной властью, а также при соучастии других высокопоставленных должностных лиц узурпации власти.
Инициированные против Конституционного суда и его отдельных судей и узурпации судебной власти действия начались и продолжаются больше года, преследуя цель сформировать в Конституционном суде управляемое большинство. Иными словами,   представители законодательной и исполнительной власти, а также при соучастии группы других высокопоставленных должностных лиц, прекращая полномочия трех судей Конституционного суда и лишая должности председателя Конституционного суда в непредусмотренной Конституцией форме, а также назначая вместо них других лиц –   узурпируют власть Конституционного суда и все эти действия происходят с превышением их полномочий.
Этими действиями соучастники нарушают принцип разделения и баланса властей и фактически лишают Республику Армения характеристики правового государства.
Учитывая, что в этих фактах содержатся признаки части 1 статьи 300, части 1 статьи 300.1 и части 1 статьи 309 Уголовного кодекса Армении, и руководствуясь соответствующими статьями Уголовно-процессуального кодекса Армении, в поданном в генеральную прокуратуру заявлении поставлена задача возбудить уголовное дело и провести надлежащее, объективное и многостороннее расследование», - говорится в заявлении трех политических сил.