Մի խումբ պաշտոնատար անձինք հանցակցությամբ տիրանում են Սահմանադրական դատարանի լիազորություններին. «Հայրենիք», ԲՀԿ և ՀՅԴ կուսակցությունների հայտարարությունը
Ինչպես հայտնի է, այսօր «Բարգավաճ Հայաստան», «Հայ Յեղափոխական Դաշնակցություն» և «Հայրենիք» կուսակցությունների կողմից ՀՀ գլխավոր դատախազություն է ներկայացվել ընդհանուր առմամբ 9 էջից բաղկացած՝ ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 3 հոդվածներով սահմանված հանցագործությունների մասին հաղորդում։
«Հայրենիք», ԲՀԿ և ՀՅԴ կուսակցությունները հայտարարություն են տարածել այդ կապակցությամբ։
«Ըստ էության, ներկայացված հաղորդումը միտված է օրենսդիր և գործադիր իշխանությունների, ինչպես նաև բարձրաստիճան այլ պաշտոնատար անձանց հանցակցությամբ իրականացված իշխանության յուրացմանը իրավական գնահատական տալուն։
Սահմանադրական դատարանի և դրա առանձին դատավորների դեմ նախաձեռնված և դատական իշխանությունը զավթելուն միտված գործողությունները սկսվել և շարունակվում են մեկ տարուց ավելի՝ նպատակ ունենալով Սահմանադրական դատարանում ձևավորել կառավարելի մեծամասնություն: Այլ խոսքով՝ Սահմանադրությամբ չնախատեսված եղանակով Սահմանադրական դատարանի երեք դատավորների լիազորությունները դադարեցնելու և Սահմանադրական դատարանի նախագահին պաշտոնավարումից զրկելու, ինչպես նաև նրանց փոխարեն այլ անձանց նշանակելու միջոցով օրենսդիր և գործադիր իշխանությունը ներկայացնող, ինչպես նաև այլ բարձրաստիճան մի խումբ պաշտոնատար անձինք՝ հանցակցությամբ, տիրանում են Սահմանադրական դատարանի լիազորություններին և այդ ամենը կատարում են՝ գերազանցելով իրենց լիազորությունները։
Այս գործողություններով հանցակիցները խախտում են իշխանությունների տարանջատման ու հավասարակշռման սկզբունքը և անգամ փաստացի վերացնում Հայաստանի Հանրապետության՝ իրավական պետության լինելու բնութագիրը։
Նկատի ունենալով, որ այս փաստերում առկա են ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300-րդ հոդվածի 1-ին մասի, 300․1-րդ հոդվածի 1-ին մասի և 309-րդ հոդվածի 1-ին մասի առերևույթ հատկանիշներ պարունակող արարքներ և առաջնորդվելով ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով` հանցագործության մասին Գլխավոր դատախազություն ներկայացված հաղորդմամբ խնդիր է դրված հարուցել քրեական գործ և կատարել պատշաճ, անաչառ ու համակողմանի նախաքննություն», - նշված է հայտարարության մեջ։

Legislative, executive powers usurp CC powers with the help of group of accomplices: PAP, Hayrenik, ARF-D issue statement
Hayrenik (Homeland), Prosperous Armenia and ARF-D parties issued a statement regarding their report on crime submitted to the Prosecutor General’s Office.
In the statement the parties say that the report is aimed at giving legal assessment to the usurpation of power with the participation of the legislative and executive powers as well as a number of other top officials.
“The actions against the Constitutional Court and its separate judges as well as the actions aimed at usurping the judicial power have launched and continue for over a year aimed at forming obedient majority at the Constitutional Court,” the statement says, adding that the legislative and executive powers with the assistance of a group of high-ranking officials are usurping the powers of the Constitutional Court and are doing it with the abuse of their powers.
“With these actions the accomplices are violating the principle of separation and balancing of powers and in fact even eliminate the description of the Republic of Armenia of being a rule of law state. Taking into consideration that these actions contain features of Article 300 Part 1, Article 300.1 Part 1 and Article 309 Part 1 and being guided by the corresponding articles of Armenia’s criminal legislature it is the commitment of the Prosecutor General’s Office to initiate a criminal case and carry out proper, objective preliminary examination,” the statement said.