Փնթի կառավարում՝ ՀՀ այսօրվա բրենդը. Վահե Հովհաննիսյան
«Հայաստանում համաճարակի դեմ պայքարի ձախողումը մտնում է ավարտական փուլ, երբ այլևս չեն մնալու գործուն միջոցներ, չեն մնալու գործիքներ՝ իրավիճակը էապես շտկելու։ Սա նշանակում է հիվանդների և մահերի մեծ թիվ։ Որևէ հասարակության մեջ նման բաները անպատասխան չեն մնում։ Համաճարակների դեմ պայքարում ամենակարևորը հստակ ընտրված ռազմավարությունն է և ժամանակի գործոնը։ Ռազմավարություն չկա, շատ կարևոր ժամանակ վատնվել է։
Ի՞նչ ունենք այսօր Հայաստանում, որո՞նք են ամենաէական խնդիրները.
Կառավարության միակ ռազմավարությունը կոչերն են, որոնք մի քանի պատճառներով տեղ չեն հասնում։
Վարչապետ Փաշինյանը չի հասկանում կոչի և պետական մեքենայի աշխատեցման տարբերությունը։ Կոչը կարող է տալ արդյունք, եթե կոչում ամրագրված նպատակները պետական մեքենան սկսում է իրականացնել՝ կոնկրետ լուծումների տեսքով։
Առողջապահության նախարարը բաց է թողել նույնիսկ ընթացիկ կառավարման թելը։ Հայաստանում oրական 700-ի սահմաններում արձանագրվող նոր դեպքերի պարագայում կատարվում է 1000-2000 թեստ։ Երեկ՝ 1273, նախորդ օրը՝ 1398 թեստ։ Սա պետության գործառույթն է կամ դրա ուղիղ տապալումը, որն արժենում է մարդկային կյանքեր։ Նման տեստավորման պայմաններում հնարավոր չէ հասկանալ օբյեկտիվ վիճակը, հնարավոր չէ հայտնաբերել հիվանդներին, նրանց շփման միջավայրերը, իրականացնել էֆեկտիվ մեկուսացումներ։
Պարզ չէ, թե ի վերջո ով է գիտակից լոքդաունի և այլ գիտակցված քայլերի կոչերի հասցեատերը։ Հասարակության գիտակից շերտը մարտ ամսից առանց որևէ լրացուցիչ կոչի պահում է բոլոր նորմերը՝ ցուցաբերելով գիտակից քաղաքացու վարքագիծ։ Ի տարբերություն՝ իշխանության և հասարակության՝ նվազ գիտակից շերտերի։ Իրականում այսօր հանրության գիտակից հատվածը պարտվում է այդ՝ իշխանություն-անգիտակից շերտեր դաշինքին։
Մենք ամեն առավոտ պաշտոնապես տեղեկանում ենք հարյուրավոր նոր հիվանդների, նոր մահերի մասին։ Պաշտոնապես տեղեկանում ենք, որ համաճարակային վիճակը ծայրահեղ բարդ է։ Իշխանությունները վերածվել են մեր հիվանդության և մեր մահերի վիճակագիրների։ Ընդամենը այդքանը։ Մյուս առումներով՝ բացարձակ անորոշություն, աճող հուսահատություն։
Կա արտակարգ դրություն, սակայն չկա արտակարգ պարետատուն. պարետատան այսօրվա աշխատանքն իր արդյունավետության մակարդակով ակնհայտորեն անհամարժեք է իր առջև ծառացած խնդիրներին, դրանց ծավալին ու սրությանը։
Բնակչության կենսագործունեության՝ օրեցօր դժվարացող իրավիճակում իշխանությունն օգտվում է արտակարգ դրությունից՝ իրեն անխոս ենթարկվող ԱԺ միջոցով հրատապ կերպով ամենատարբեր օրենքներ անցկացնելու համար՝ առանց պատշաճ հանրային քննարկման։ Այդ օրենքների մի մեծ մասը վերաբերում է ողջ բնակչությանը և պետական կարևորագույն ինստիտուտներին և ազդելու է պետության ու քաղաքացիների կյանքի վրա՝ ամենաուղիղ կերպով։
Համաճարակի դեմ պայքարի օրինակով մենք առերեսվում ենք փնթի կառավարման փաստին։ Դրա համար վճարում ենք շատ բարձր գին։
Փնթի կառավարումն ամենուր է։ Վերջին օրերին ընդունված բոլոր օրենքները փնթի են կազմված՝ բովանդակությունից մինչև կիրարկման մեխանիզմներ։ 2018-ի մեծ փոփոխությունների և դրական ահռելի սպասումների բրենդը փոխվել է։ Փնթի կառավարում. Հայաստանի այսօրվա բրենդն է»։

Ваге Ованнисян: Неряшливое управление – сегодняшний бренд Армении
В Армении провал борьбы с эпидемией вступает в завершающий этап, когда больше не останется действенных средств, не останется инструментов для существенного исправления ситуации. Это значит – большое число больных и смертей. В любом обществе подобные действия не остаются без ответа. В борьбе с эпидемиями самым важным является четко выбранная стратегия и фактор времени. Стратегии – нет, очень важное время – упущено.
Что мы имеем сегодня в Армении? Каковы самые важные задачи?
Единственной стратегией правительства являются призывы, которые не достигают цели по нескольким причинам.
Премьер-министр Никол Пашинян не понимает разницу между призывом и функционированием государственной машины. Призыв может дать результат, если государственный аппарат начинает осуществлять закрепленные в этом призыве цели – в виде конкретных решений.
Министр здравоохранения упустил даже нить текущего управления. В условиях регистрируемых ежедневно в пределах 700 новых случаев заражения в Армении проводится всего 1000-2000 тестов. Вчера были проведены 1273, позавчера – 1398 тестов. Это функция государства или ее прямой провал, который стоит человеческих жизней. В условиях подобного тестирования невозможно понять объективную ситуацию, невозможно выявить больных, круг их общения, провести эффективное изолирование.
Неясно, в конке концов, кто адресат призывов к  сознательному локдауну и другим сознательным шагам. Сознательная часть общества с марта месяца без какого-либо дополнительного призыва соблюдает все нормы – проявляя поведение сознательного гражданина. В отличие от властей и менее сознательной части общества. В действительности, сегодня сознательная часть общества терпит поражение перед этим союзом власть – несознательные слои.
Каждое утро нас официально информируют о сотнях новых больных, новых смертей. Официально сообщают, что эпидемиологическая ситуация крайне сложная. Власти превратились в статистов нашей болезни и наших смертей. Всего лишь это. В других смыслах – абсолютная неопределенность, растущее отчаяние.
Действует чрезвычайное положение, однако нет чрезвычайной комендатуры: сегодняшняя работа комендатуры по уровню своей эффективности явно неравноценна стоящим перед ней проблемам, их объему и остроте.
Власти пользуются чрезвычайным положение в условиях становящейся с каждым днем сложнее жизнедеятельности населении для поспешного проведения в починяющемся ему беспрекословно парламенте самых разных законов – без надлежащего общественного обсуждения. Большая часть этих законов касается всего населения и важнейших государственных институтов и повлияет напрямую на жизнь государства и граждан.
На примере борьбы с эпидемией мы сталкиваемся с фактом разгильдяйства как модели управления. Поэтому платим очень высокую цену.
Неряшливость повсюду. Принятые в последние все законы составлены неряшливо, от  содержания и до механизмов применения. Бренд большихизменений и огромных позитивных надежд 2018 года изменился. Сегодняшний бред Армении – неряшливое управление.