«Իրատես». Հաքերային հարձակում՝ «Գոլոս Արմենիի» թերթի կայքի վրա. ԱԱԾ-ից 3 օր հետո են արձագանքել, որ դրանով ոստիկանությունն է զբաղվում
30/06/2020 09:40
«Իրատես» թերթը գրում է, որ չորս օր առաջ հաքերային հարձակման է ենթարկվել «Գոլոս Արմենիի» թերթի կայքը, և ոչնչացվել է շուրջ 20 տարվա բազան։ Թերթի խմբագիր Ֆլորա Նախշքարյանը «Իրատեսի» հետ զրույցում պատմել է, որ նույն օրը դիմել են ԱԱԾ, սակայն կառույցից ընդամենը երեկ երեկոյան, այսինքն 3 օր հետո զանգել են ու ասել, որ դիմեն ոստիկանություն։ Ստացվում է, որ 3 օր էր պետք ԱԱԾ-ին՝ հասկանալու, որ այդ հարցով պիտի ոստիկանությունը զբաղվի։ Տիկին Նախշքարյանը տեղեկացրել է, որ այսօր առավոտյան դիմել է նաև ոստիկանություն։
Իսկ մինչ այդ խմբագրությունը սեփական ուժերով որոշ նյութեր վերականգնել է, մյուսների ուղղությամբ էլ աշխատում են։ Հարցին` կասկածներ կա՞ն, թե ով կարող էր նման բան անել, Ֆլորա Նախշքարյանը նշել է, որ իրենք անդրադառնում են տարածաշրջանում կատարվող զարգացումներին, ներքաղաքական թեմաներին, ուստի «չուզողներ» կլինեն և ներսից, և դրսից։ Սեփական եզրահանգումներն ունենալով հանդերձ՝ Նախշքարյանը գերադասում է սպասել իրավապահների արձագանքին:

«Иратес»: СНБ отреагировало на взлом сайта газеты «Голос Армении» через 3 дня, сообщив, что этим занимается полиция
30/06/2020 10:36
Газета «Иратес» пишет, что четыре дня назад сайт издания «Голос Армении» подвергся атаке хакеров, была уничтожена база, накопленная в течение почти 20 лет. Редактор газеты Флора Нахшкарян рассказала корреспонденту издания, что в тот же день они обратились в Службу национальной безопасности, однако из этой структуры только вчера вечером, то есть через 3 дня, позвонили и сказали, чтобы они обратились в полицию. Получается, что СНБ нужно было 3 дня, чтобы понять, что этим вопросом должна заниматься полиция. Редактор газеты «Голос Армения» сообщила, что сегодня утром обратилась также в полицию.
А до этого редакция собственными силами восстановила некоторые материалы, продолжается работа над восстановлением остальных. На вопрос, есть ли подозрения, кто мог совершить такой взлом, Флора Нахшкарян отметила, что они освещают как происходящие в регионе развития, так и внутриполитические темы, посему «недоброжелатели» могут быть как внутри, так и за пределами страны. Однако, несмотря на собственные выводы, Нахшкарян предпочитает ждать ответа правоохранителей.