«Փաստ». Փաշինյանն այնքան է ոգևորված ՍԴ հարցով, որ հանգստյան օրերին փակ հանդիպումներ է ունեցել
«Փաստ» թերթը գրում է. «Հունիսի 22-ին ԱԺ-ում իշխանական խմբակցության կողմից ընդունված սահմանադրական փոփոխությունները, իշխանությունների կարծիքով, ուժի մեջ են մտել հունիսի 26-ից։ Ըստ այդմ, ՍԴ երեք դատավորների՝ Ֆելիքս Թոխյանի, Ալվինա Գյուլումյանի և Հրանտ Խաչատրյանի լիազորությունները դադարեցվում են, իսկ ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանը շարունակում է պաշտոնավարել՝ միայն որպես ՍԴ դատավոր, թեպետ, ամեն ինչ, մեղմ ասած, դեռ այդքան էլ պարզ ու հստակ չէ։
«Փաստ» թերթի տեղեկություններով, իշխանություններն այնքան են շտապում ՍԴ սեփական դատավորներ «նշանակելու» հարցում, որ օրենքով նախատեսված երկու ամիսը չեն սպասելու: Ըստ տեղեկությունների, Նիկոլ Փաշինյանն այն աստիճան է ոգևորված ու շահագրգիռ այս հարցում, որ անգամ հանգստյան օրերին թեմայի հետ կապված մի քանի աշխատանքային քննարկում ու փակ հանդիպում է ունեցել ՍԴ դատավորների հնարավոր թեկնածուներից մի քանիսի հետ։
Մեր աղբյուրի փոխանցմամբ, չի բացառվում, որ հենց այս շաբաթվա ընթացքում հրավիրեն արտահերթ: Բայց մինչ այդ արտահերթով պետք է «Սահմանադրական դատարանի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարեն, քանզի, սովորության համաձայն, «ոտքի» վրա արված վերոնշյալ փոփոխությունները կատարելիս այդ մասին «մոռացել» են, ինչի հետ կապված, մեր տեղեկություններով, վարչապետը ծանր խոսակցություն է ունեցել պատասխանատուների հետ: Սակայն այստեղ առկա է մեկ այլ խնդիր: Բանն այն է, որ «Իմ քայլի» մի քանի պատգամավորներ վարակվել են կորոնավիրուսով, իսկ ոչ քիչ թվով պատգամավորներ ինքնամեկուսացել են, ինչը կարող է խնդիրներ առաջացնել որոշումների ընդունման համար անհրաժեշտ քվեների հարցում»:

«Паст»: Никол Пашинян так воодушевлен вопросом КС, что провел закрытые встречи в нерабочие дни
Газета «Паст» пишет, что, по мнению властей, принятый 22 июня правящей фракцией «Мой шаг» закон об изменениях в Конституцию с 26 июня вступил в силу. Посему, полномочия трех судей Конституционного суда – Феликса Тохяна, Альвины Гулумян и Гранта Хачатряна прекращаются, а председатель КС Грайр Товмасян продолжает свою деятельность как судья КС, хотя не все так просто и четко в этом вопросе.
По сведениям издания, власти настолько спешат в вопросе «назначения» своих судей КС, что не будут ждать предусмотренных законом двух месяцев. Согласно сведениям, Никол Пашинян так воодушевлен и заинтересован этим вопросом, что в нерабочие дни провел несколько рабочих обсуждений и закрытых встреч по этой теме с некоторыми из вероятных кандидатов на должность судей КС.
«Как передают наши источники, не исключается, что внеочередное заседание парламента будет созвано именно в течение этой недели. Однако до этого, на внеочередном заседании должны быть приняты поправки в закон "О Конституционном суде", поскольку, по привычке, во время поспешного принятия вышеуказанных поправок в Конституцию они "забыли" об этом, в связи с чем премьер-министр имел тяжелый разговор с ответственными. Однако есть еще одна проблема. Дело в том, что несколько депутатов правящей фракции "Мой шаг" заразились коронавирусом, а немалое число депутатов находятся  в самоизоляции, что может создать проблемы для обеспечения необходимого количества голосов при принятии решений», - пишет газета.