Պոմպեոն թալիբների առաջնորդներից մեկի հետ քննարկել է խաղաղության համաձայնագիրը
ԱՄՆ պետքարտուղար Մայքլ Պոմպեոն բանակցել է «Թալիբան» արմատական շարժման առաջնորդներից մուլա Աբդուլահ Հանի Բարադարի հետ: Այս մասին հայտնել է Associated Press-ը (АР)՝ հղում անելով թալիբների ներկայացուցիչ Սոհաիլ Շահինայեին:
АР-ի տվյալներով՝ կողմերը քննարկել են փետրվարին ԱՄՆ-ի և «Թալիբանի» միջև կնքված խաղաղության համաձայնագրի իրականացումը:
Զրույցը տեղի է ունեցել տեսակոնֆերանսի ձևաչափով այն բանից հետո, երբ Աֆղանստանի հարցով ԱՄՆ հատուկ ներկայացուցիչ Զալմայ Հալիլզադը կիրակի մեկնել էր Դոհա, Իսլամաբադ և Տաշքենդ՝ միջաֆղանական բանակցությունների մեկնարկի քննարկման համար։
Փետրվարի 29-ին Դոհայում ԱՄՆ-ն և «Թալիբանը» խաղաղության պայմանագիր էին ստորագրել: Պայմանավորվածությունների համաձայն՝ ԱՄՆ-ն, նրա դաշնակիցները և կոալիցիան մտադիր են 14 ամսվա ընթացքում բոլոր զորքերը դուրս բերել Աֆղանստանից:

Помпео обсудил мирное соглашение с одним из лидеров талибов
Госсекретарь США Майкл Помпео провел переговоры с одним из руководителей радикального движения "Талибан" (запрещено в РФ) муллой Абдуллой Гани Барадаром. Об этом во вторник сообщило агентство Associated Press (АР) со ссылкой на представителя талибов Сохаила Шахина.
По данным АР, стороны обсудили реализацию подписанного в феврале мирного соглашения между США и "Талибаном". Разговор состоялся в формате видеоконференции на фоне того, как спецпредставитель США по Афганистану Залмай Халилзад отправился в воскресенье в Доху, Исламабад и Ташкент для обсуждения начала межафганских переговоров.
29 февраля в Дохе США и "Талибан" подписали мирное соглашение. Согласно договоренностям, Соединенные Штаты, их союзники и коалиция намерены вывести в течение 14 месяцев все войска из Афганистана.