Ճապոնիայում սկսվել է կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութի առաջին կլինիկական փորձարկումը մարդկանց վրա
Ճապոնական AnGes Inc. դեղագործական ընկերությունը երեքշաբթի սկսել է Օսակա քաղաքի համալսարանի հիվանդանոցում նոր կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութի երկրի առաջին կլինիկական փորձարկումները մարդկանց վրա, հայտնում է NHK հեռուստաընկերությունը:
Սպասվում է, որ առաջին փուլում հետազոտությանը կմասնակցի 20-30 կամավոր հիվանդանոցի անձնակազմից: Նրանցից ոմանց բժիշկները մտադիր են պատվաստանյութը ներարկել բավականաչափ մեծ ծավալով, որպեսզի պարզեն անհրաժեշտ չափաքանակը:
Արդյունավետության հաստատման և մինչև աշուն կողմնակի բարդությունների բացակայության դեպքում պլանավորվում է հետազոտություններ կատարել հիվանդանոցային հիվանդների շարքում՝ մինչև 400 կամավորի ներգրավմամբ։
AnGes Inc.-ը պլանավորում է մինչև 2021 թվականի հուլիսի 31-ն ավարտել մարդկանց վրա կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութի կլինիկական փորձարկումները:
AnGes Inc.-ը ԴՆԹ պատվաստանյութ է ստեղծել հիմնվելով նուկլեինաթթուների վրա: Առնետների վրա դրա փորձարկումը հաջող էր, և մայիսի վերջին ընկերությունը հայտնել էր, որ կրծողների մոտ հակամարմիններ են առաջացել։

В Японии началось первое клиническое испытание вакцины от коронавируса на людях
Японская фармацевтическая компания AnGes Inc. начала во вторник в больнице при Университете города Осака первые в стране клинические испытания на людях вакцины от нового коронавируса. Об этом сообщило общественное телевидение NHK.
Ожидается, что на первом этапе в исследовании примут участие от 20 до 30 добровольцев из числа медперсонала больницы. Некоторым из них врачи намерены вводить вакцину в достаточно большом объеме, чтобы выявить необходимую дозировку.
В случае подтверждения эффективности и отсутствия побочных эффектов к осени к исследованиям предполагается привлечь до 400 добровольцев из числа пациентов госпиталя.
AnGes Inc. планирует до 31 июля 2021 года завершить клинические испытания на людях вакцины от нового коронавируса.
AnGes Inc. создала ДНК-вакцину на основе нуклеиновых кислот. Ее испытания на крысах прошли успешно, и в конце мая компания сообщила, что у грызунов выработались антитела.