Խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց ՍԴ դատավորների լիազորությունների ժամկետը դադարելու հիմքով վերջիններիս կենսաթոշակի ապահովման նախագիծը
30/06/2020 11:43
Խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց «Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին և «Պաշտոնատար անձանց գործունեության ապահովման, սպասարկման և սոցիալական երաշխիքների մասին» օրենքներում փոփոխություն կատարելու մաuին ՀՀ օրենքի նախագիծը։
Ընդդիմադիր խմբակցությունները ներկա չէին նիստին։
Ըստ նախագծի, պաշտոնավարումը դադարած Սահմանադրական դատարանի երեք դատավորի, մասնավորապես` Հրանտ Արայի Նազարյանի, Ֆելիքս Պապինի Թոխյանի և Ալվինա Բալաբեկի Գյուլումյանի կենսաթոշակի իրավունքի իրացման ապահովման համար անհրաժեշտ հստակեցումներ կկատարվեն։
Դատավորներին կնշանակվի կենսաթոշակ, որը նախատեսված է ՍԴ դատավորների լիազորությունների ժամկետը դադարելու հիմքով (12 տարի պաշտոնավարում)։
ՍԴ դատավորների թափուր տեղերի համար առաջարդումները կկատարվեն հետևյալ հերթականությամբ՝ առաջին առաջադրումը կառավարության, երկրորդը՝ ՀՀ նախագահի, երրորդը՝ դատավորների ընդհանուր ժողովի կողմից։

Парламент Армении принял в первом чтении законопроект об обеспечении права на пенсию судей Конституционного суда в связи с прекращением полномочий
30/06/2020 12:18
Парламент Армении принял сегодня в первом чтении законопроект о внесении изменений и дополнений в конституционный закон «О Конституционном суде» и в закон «Об обеспечении деятельности, обслуживании и социальных гарантиях должностных лиц».
Оппозиционные фракции – «Процветающая Армения» и «Светлая Армения» – не участвуют в заседании.
Согласно законопроекту, будут проведены необходимые изменения для обеспечения права на пенсию трех судей Конституционного суда, полномочия которых прекращены, – Феликса Тохяна, Альвины Гулумян и Гранта Хачатряна.
Судьям будет назначена пенсия, которая предусмотрена на основании прекращения срока полномочий судей Конституционного суда (12 лет).
Выдвижение кандидатов на должность судей Конституционного суда проходит по следующей очередности – по предложению правительства, второе – по предложению президента Армении, третье – Общего собрания судей.