«Փաստ». Առաջիկա օրերին հակառուսական նոր արշավ է սպասվում
«Փաստ» թերթը գրում է, թե իր տեղեկություններով՝ «ռուսական շրջանակներում բավական անհանգստացած են ՀՀ-ում վերջին մի քանի ամիսներին նկատելիորեն աճած հակառուսական տրամադրություններով, հատկապես, որ դրանք արվում են ոչ միայն իշխանամերձ շրջանակների, այլև իշխանության տարբեր ներկայացուցիչների և պատգամավորների միջոցով։
Թերթի աղբյուրը փոխանցել է նաև, որ երբ այս անհանգստությունների մասին տեղեկացրել են հայաստանյան իշխանության բարձր շրջանակներին, նրանք ուղղակի ձեռքները «թափ են տվել»՝ ակնարկելով, թե դա ՀՀ ներքաղաքական հարցն է։
Մեր ունեցած տեղեկություններով՝ ռուսական շրջանակների անհանգստության նոր ալիքը կապված է բացահայտ հակառուսական արտահայտություններ և անթաքույց հակառուսական պրոպագանդա պարունակող տարբեր հրապարակումներով ոչ միայն սոցցանցերում, այլև իշխանամերձ լրատվականներում։ Թերթի աղբյուրի փոխանցմամբ, ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանատունն այս մասին բավականին հանգամանալից մի քանի վերլուծություններ է փոխանցել պաշտոնական Մոսկվային։ Խոսակցություններ կան, որ հակառուսական նոր արշավ սպասվում է նաև առաջիկա օրերին:
Ի դեպ, ըստ նույն աղբյուրների, անհանգստությունները խորացել են նաև «Տեսալսողական մեդիայի» մասին օրենքի հետ կապված, որի վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի դեսպանատունը կոշտ հայտարարությամբ էր հանդես եկել:
Ռուսական լրատվամիջոցներն արդեն հրապարակումներ են անում, թե «ռուսական հեռուստաալիքները Հայաստանում կթույլատրվեն «դեղատոմսով»»:

«Паст»: В ближайшие дни ожидается новая антироссийская кампания
Газета «Паст» пишет со ссылкой на свои источники, что российские круги весьма обеспокоены ростом антироссийских настроений в Армении за последние несколько месяцев, особенно тем, что этим занимаются не только провластные круги, но и различные представители власти и депутаты.
Источник издания сообщил также, что когда высшим кругам армянской власти сообщили об этих опасениях, они просто «пожали плечами», намекнув, что это внутриполитическая проблема Армении.
По сведениям издания, новая волна беспокойства российских кругов связана с различными публикациями, содержащими явные антироссийские высказывания и открытую антироссийскую пропаганду не только в социальных сетях, но и провластных СМИ.
Как передает источник издания, посольство РФ в Армении передало в Москву несколько довольно обстоятельных аналитических материалов об этом. Муссируются разговоры о том, что в ближайшие дни ожидается новая антироссийская кампания.
Кстати, согласно тем же источникам, опасения усилились также в связи с законом «Об аудиовизуальных медиа», по поводу которого посольство России в Армении выступило с резким заявлением.
Российские средства массовой информации уже сообщают, что «российские телеканалы будут разрешены в Армении "по рецепту"».