Դատարանը որոշել է՝ Բրազիլիայի նախագահը կարող է դիմակ չկրել
Բրազիլիայում դատարանը չեղարկել է ավեկի վաղ ընդունված դատական կարգադրությունը, որի համաձայն՝ նախագահ Ժաիր Բոլսոնարուն հանրային վայրերում պետք է բժշկական դիմակ կրի, հայտնում են տեղական լրատվամիջոցները:
Ավելի վաղ դատարանը Բոլսոնարուին պարտավորեցրել էր Բրազիլիա դաշնային շրջանի բոլոր հանրային վայրերում դիմակ կրել։ Այս միջոցառմանը չհետևելու դեպքում նրան սպառնում էր օրական մոտ 387 դոլարի չափով տուգանք:
«Դաշնային շրջանի բնակիչներին դիմակ դնել պարտավորեցնող հրամանն արդեն գործում է, այդ պատճառով արդարադատության կողմից նոր սահմանափակումներ չպետք է սահմանվեին», - հայտարարել է դատավորը։
Բրազիլայի նախագահն իրեն աջակցող ցույցերի և հավաքների ժամանակ բազմաթիվ անգամ փողոց է դուրս եկել առանց դիմակի և ձեռնոցների։

В Бразилии суд отменил решение, обязывающее Болсонару носить маску
Федеральный окружной суд отменил предыдущее постановление суда, обязывающее президента страны Жаира Болсонару носить в общественных местах медицинскую маску, сообщают местные СМИ.
Ранее суд обязал Болсонару носить маску во всех общественных местах федерального округа Бразилиа. За несоблюдение этой меры ему грозит штраф в размере 2 тысяч реалов в день (около 387 долларов США).
"Указ, обязывающий жителей федерального округа носить маски, уже существует, поэтому новые ограничения со стороны правосудия не должны были вводиться", - заявил судья, слова которого приводит издание G1.
Президент страны неоднократно появлялся на улицах Бразилиа без маски и перчаток во время митингов или демонстраций в его поддержку.