Առաջիկայում անխուսափելիորեն ունենալու ենք տասը մահ. հունիսին մահերը նախորդ տարվա համեմատ 30 տոկոսով աճել են․ Փաշինյան
01/07/2020 18:25
Առաջիկայում ունենալու ենք մահերի օրական տասը դեպք, պարետատան նիստից հետո ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Երեկ 525 նոր դեպք ենք ունեցել։ Սա նշանակում է, որ այս վիճակագրության բերումով առաջիկայում անխուսափելիորեն ունենալու ենք տասը մահ», - ասաց նա։
Փաշինյանը նկատեց, որ այսօրվա դրությամբ ունենք կորոնավիրուսով 19 000 ակտիվ հիվանդ, որոնցից 2106-ը հիվանդանոցային պայմաններում է գտնվում, նրանցից 536-ի վիճակը գնահատվում է ծանր, 117 -ինը՝ առանձնապես ծանր, 1730 հիվանդի մոտ արձանագրվել է թոքաբորբ, երեկ մահվան 10 նոր դեպք է արձանագրվել, մահերի ընդհանուր թիվը կազմում է 453։
«2020 թվականի առաջին հինգ ամիսների մահերի վիճակագրությունը բարվոք է։ Ավելի քիչ մահ էինք ունեցել, քան նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանում։ Ցավոք, պետք է արձանագրեմ, որ այդ վիճակագրությունը փոխվել է, և հունիսին նախորդ տարվա հունիսի համեմատ՝ մոտ 30 տոկոսով ավելի մահացություն ենք ունեցել։ Թեև այս թվերը ոչ ամբողջությամբ են կապված կորոնավիրուսի հետ, բայց կորոնավիրուսի ընթացիկ վիճակը էականորեն նպաստում է այս գործոնին», - ասաց Փաշինյանը։

В ближайшее время число смертей неизбежно достигнет 10, по сравнению с прошлым годом смертность увеличилась на 30% – Никол Пашинян
01/07/2020 18:57
В ближайшее время у нас будут регистрироваться ежедневно десять случаев смерти, заявил сегодня на брифинге после заседания комендатуры премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Вчера у нас было 525 новых случаев. Это значит, что согласно статистике, в ближайшее время число смертей неизбежно достигнет десяти», - сказал премьер.
Никол Пашинян отметил, что по состоянию на сегодняшний день есть 19 000 активных случаев заболевания, из них 2106 находятся в больничных условиях, состояние 536 оценивается как тяжелое, состояние 177 – крайне тяжелое. У 1730 пациентов диагностирована пневмония, вчера было зарегистрировано 10 новых случаев смерти, общее число смертей составляет 453.
«Статистика смертности за первые пять месяцев 2020 года хорошая. У нас было меньше смертей, чем в аналогичный период предыдущего года. К сожалению, должен констатировать, что по сравнению с июнем прошлого года, смертность выше примерно на 30%. Хотя эти цифры не полностью связаны с коронавирусом, но текущая ситуация с коронавирусом значительно способствует этому фактору», - сказал премьер.