Վրաստանը դեռ չի քննարկում կորոնավիրուսի համավարակի պայմաններում ցամաքային սահմանները բացելու հարցը
Վրաստանը դեռ չի քննարկում կորոնավիրուսի համավարակի պայմաններում ցամաքային սահմանները բացելու հարցը, լրագրողներին հայտնել է վարչապետ Գեորգի Գախարիան:
Մայիսի սկզբին Գախարիան հայտարարել էր, որ հունիսի 15-ից Վրաստանը կբացվի ներքին զբոսաշրջության ծառայության տրամադրման համար, իսկ հուլիսի 1-ից պատրաստ կլինի ընդունել օտարերկրացի զբոսաշրջիկներին:
«Մենք առայժմ չենք կարող հապճեպ քայլեր անել ցամաքային սահմանները բացելու կապակցությամբ: Վրաստանի քաղաքացիների կողմից ցամաքային սահմանները հատելը, ինչպես նաև այն ամենը, ինչը կապված Է բեռների փոխադրման հետ, իրականացվում է բացարձակապես անարգել», - հայտարարել է վարչապետը:
Նրա խոսքով՝ վրացական կողմը մեծ հարմարավետություն է ստեղծում միջազգային ընկերությունների և փոխադրողների համար:
Միևնույն ժամանակ, իշխանությունները վերահսկում են յուրաքանչյուր բեռնատար ավտոմեքենա և ստուգում վարորդների առողջական վիճակը:

Грузия пока не собирается открывать сухопутные границы из-за коронавируса
Грузия пока не рассматривает вопрос об открытии сухопутных границ в условиях пандемии коронавируса, сообщил журналистам премьер-министр Георгий Гахария.
В начале мая Гахария заявлял, что с 15 июня Грузия откроется для предоставления сервиса внутреннего туризма, а с 1 июля будет готова принять иностранных туристов.
"Мы пока не можем сделать поспешные шаги в связи с открытием сухопутных границ. Пересечение гражданами Грузии сухопутных границ, а также все, что связано с перевозкой грузов, осуществляется абсолютно беспрепятственно", - заявил премьер.
По его словам, грузинская сторона создает большой комфорт международным компаниям и перевозчикам. В то же время власти контролируют каждый грузовой автомобиль и проверяют состояние здоровья водителей.