«Հայոց Եկեղեցու պատմություն» առարկայի հեռացումը ցույց է տալիս, թե ինչ անդեմ, անհայրենիք սերունդ են փորձում կերտել իշխանությունները. պատգամավոր
Կան հարցեր, որտեղ ես ոչ մի հանդուրժողականություն չեմ ցուցաբերելու, այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արման Աբովյանը՝ անդրադառնալով «Հայոց Եկեղեցու պատմություն» առարկայի հեռացմանը։
«Դե ինչ, փորձե՛նք հասկանալ, թե ինչու ԿԳՄՍ նախարարը և առհասարակ ամբողջ նախարարությունը, շատ համառ և հետևողական կերպով գնացին դեպի «Հայոց Եկեղեցու պատմություն» առարկայի հեռացման` որպես առանձին առարկա դպրոցական ծրագրերի շարքում։
Ես հիշում եմ փաստարկները, որոնք հնչեցնում էին այս գաղափարի հեղինակները։
Ուրեմն` առաջինը իրենք պնդում էին, որ ներառված ծրագրի մեջ տեղեկությունը և դասավանդումը չի համապատասխանում իր նպատակին։ Երկրորդը` Հայաստանում կան այլ հավատքներ դավանողներ և պետք է հարգել նաև իրենց տեսակետը։ Երրորդը՝ Եկեղեցու պատմությունը կներառվի Հայոց պատմություն առարկայի մեջ։
1.Ենթադրենք, որ կային, ինչ- որ խնդիրներ բովանդակության և դասավանդման հետ։
Ի՞նչն էր խանգարում իրենց` Եկեղեցու ներկայացուցիչների հետ այս հարցը համատեղ կարգավորել:
2.Սա Հայաստանն է, և մենք` հայերս, հարգանքով վերաբերվելով բոլոր ավանդական «հավատքներին», այնուամենայնիվ, Հայ Առաքելական Եկեղեցու զավակներն ենք և ինձ համար (հազար ներողություն) միևնույն է, որ իմ ազգի դարավոր հավատքը իմ Հայրենիքում կարող է ինչ -որ մեկին դուր չգալ։ Կարծում եմ` շատ պարզ և հստակ բացատրեցի։
3.Հայոց Եկեղեցու պատմությունն այնքան լայնածավալ և խորը իմաստ ունի, որ պարզապես հանցագործություն է՝ սովորել այդ պատմությունը մակերեսային կամ հպանցիկ։ Կարծում եմ, որ հստակ բացատրեցի իմ դիրքորոշումը։
Կրկնեմ, որ ես համարում եմ՝ չափազանց սխալ, տրամաբանությունից զուրկ և վտանգավոր «Հայոց Եկեղեցու պատմություն» առարկան դպրոցական ծրագրերից վերացնել` որպես առանձին առարկա։
Ասեմ ավելին` սա, իրականում շատ արտահայտիչ որոշում է, որը ցույց է տալիս, թե ինչ անդեմ ,անհայրենիք և «կոսմոպոլիտ»(վատ իմաստով) սերունդ են փորձում կերտել իշխանությունները։
Հ.Գ Եթե, ինչ-որ մեկը համարձակվի իմ գրառման տակ անվայել արտահայտություններ անել Եկեղեցու հանդեպ, ապա իսկույն կարգելափակվի իմ էջից։

Исключение предмета «История Армянской церкви» из школьной программы демонстрирует, какое поколение без лица и Родины пытаются сформировать власти – Арман Абовян
04/07/2020 16:21
Есть вопросы, где я не могу проявить толерантность, написал на своей странице в  Facebook секретарь фракции «Процветающая Армения» Арман Абовян, касаясь исключения предмета «История Армянской церкви» из школьной программы.
«Ну что, попытаемся понять, почему министр образования, науки, культуры и спорта, и вообще все министерство, очень упорно и последовательно шли к исключению предмета «История Армянской церкви» как отдельного предмета из школьной программы.
Я помню аргументы, которые озвучивались авторами этой идеи.
Итак, первое их утверждение касается того, что входящие в предмет сведения и преподавание не соответствуют цели. Второе – в Армении есть исповедующие другую религию и нужно уважать их точку зрения. Третье – предмет «История Армянской церкви» будет включен в программу курса «История Армении».
1. Предположим, что были какие-то проблемы с содержанием и преподаванием.
Что мешало им урегулировать этот вопрос вместе с представителями Церкви?
2. Это – Армения и мы армяне с уважением относимся ко всем другим традиционным «верам», тем не менее, мы – чада Армянской Апостольской церкви и мне (тысяча извинений) все равно, что исповедуемая моей нацией вера может кому-то не нравится на моей Родине. Думаю, объяснил очень четко и ясно.
3. История Армянской церкви настолько обширна и глубокомысленна, что просто преступление изучать эту историю поверхностно и в общих чертах. Думаю, четко объяснил свою позицию.
Повторю, я считаю исключение предмета «История Армянской церкви» из школьной программы крайне неверным, лишенным логики и опасным.
Более того, в действительности, это очень красноречивое решение, демонстрирующее,  какое без лица, без Родины и «космополитичное» (в плохом смысле слова) поколение пытаются сформировать действующие власти.
P.S. Если кто-то посмеет написать недостойные высказывания в адрес Армянской церкви под моей записью, будет сразу заблокирован.