Զինված ուժերի բնականոն զարգացումը մեզ անհրաժեշտ է տարածաշրջանում խաղաղություն և կայունություն ապահովելու համար. Նիկոլ Փաշինյան (Տեսանյութ)
04/07/2020 12:00
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն աշխատանքային հանդիպում է ունեցել Պաշտպանության նախարարության և Զինված ուժերի ղեկավար կազմի հետ՝ նախարար Դավիթ Տոնոյանի և ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Օնիկ Գասպարյանի գլխավորությամբ: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են տարածաշրջանում ստեղծված ռազմաքաղաքական իրադրության հնարավոր զարգացումներն ու Զինված ուժերի կիրառման պլանը:
Իր խոսքում, վարչապետը, մասնավորապես, նշել է. «Այսօրվա մեր քննարկումը շատ կարևոր է, սկզբունքորեն մենք ժամանակ առ ժամանակ զինված ուժերի կիրառման պլանը քննարկում ենք ամենատարբեր ֆորմատներով: Ես այսօրվա քննարկման մեկնարկին շատ կարևոր եմ համարում արձանագրել, որ Զինված ուժերի զարգացման բավականին լավ տեմպ և որակ ունենք այսօր: Ուզում եմ արձանագրել, որ մեր կառավարության համար այս ուղղությունը ոչ թե ուղղակի առաջնահերթություն է, այլ առաջնահերթությունների առաջնահերթություն, որովհետև այն հավակնությունները, որոնք հայ ժողովուրդն ըստ էության որդեգրել և հայատարարել է, դրանք կարող են իրականություն դառնալ ու շանս ունենալ, եթե Հայաստանի Հանրապետության Զինված ուժերը համարժեք են մեր երկրի շուրջ ստեղծված ռազմաքաղաքական իրավիճակին և ի վիճակի են արձագանքել բոլոր մարտահրավերներին: Ընդ որում, մենք նկատի ենք ունենում ոչ միայն կարճաժամկետ, այլև երկարաժամկետ առումով ոչ միայն մարտավարական, այլև ռազմավարական մարտահրավերները:
Բայց և ուզում եմ ընդգծել, որ Զինված ուժերի բնականոն զարգացումը և այսօր որդեգրված զարգացման տեմպը մեզ անհրաժեշտ է տարածաշրջանում խաղաղություն և կայունություն ապահովելու համար: Անվտանգության խորհրդի վերջին նիստում ես առիթ ունեցա այդ թեմայով խոսելու և արձանագրելու, որ այն քաղաքականությունը, որ մենք վարում ենք և այն նպատակադրումները, որ մենք, ըստ էության, ունենք գոյություն ունեցած և նոր ի հայտ եկած բազմաթիվ հանգամանքների բերումով, ծառայում են ոչ միայն Հայաստանի և Արցախի անվտանգության, կայունության ապահովմանը, այլև ակամա, թե կամա ստացվել է այնպես, որ ողջ տարածաշրջանի անվտանգությանը և կայունությանը: Եվ ես ուրախ եմ, որ մենք հենց այս շեշտադրումներով ենք ընկալում մեր և մեր Զինված ուժերի առաքելությունը Հայաստանում և ընդհանրապես տարածաշրջանում»:

Нормальное развитие Вооруженных сил и необходимо нам для обеспечения мира и стабильности в регионе – Никол Пашинян
04/07/2020 13:57
Премьер-министр Армении Никол Пашинян провел сегодня рабочую встречу с руководящим составом министерства обороны и Вооруженных сил Армении во главе с министром Давидом Тонояном и начальником Генштаба ВС Армении, генерал-лейтенантом Оником Гаспаряном. В ходе встречи были обсуждены возможные развития военно-политической обстановки в регионе и план применения Вооруженных сил.
В своей речи премьер-министр, в частности, отметил: «Наше сегодняшнее обсуждение очень важно, в принципе, время от времени мы в различных форматах обсуждаем план применения вооруженных сил. В начале сегодняшнего обсуждения я считаю очень важным констатировать, что у нас сегодня довольно высокие темпы и качество развития Вооруженных сил.
Хочу констатировать, что для нашего правительства это направление является не только приоритетом, но и приоритетом всех приоритетов, поскольку те цели, на которые претендует армянский народ, могут быть реализованы, если Вооруженные силы Республики Армения будут адекватны создавшейся вокруг нашей страны геополитической ситуации и будут в состоянии реагировать на все вызовы. Причем, не только в краткосрочном, но и долгосрочном плане, и не только на стратегические, но и на тактические вызовы.
Но я хотел бы также подчеркнуть, что нормальное развитие и сегодняшние темпы развития Вооруженных сил необходимы нам для обеспечения мира и стабильности в регионе. На последнем заседании Совета безопасности у меня была возможность поговорить на эту тему и констатировать, что политика, которую мы проводим, и те цели, которые у нас есть ввиду многочисленных существовавших и появившихся новых обстоятельств, служат не только обеспечению безопасности и стабильности Армении и Арцаха, но обеспечению безопасности и стабильности всего региона. И я рад, что именно в таком аспекте мы воспринимаем миссию наших Вооруженных сил в Армении, и в регионе в целом».