Բարձր ենք գնահատում ԱՄՆ հավասարակշռված քաղաքականությունը ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացում. Փաշինյանը՝ Թրամփին
04/07/2020 11:03
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփին՝ ԱՄՆ Անկախության օրվա կապակցությամբ:
«Ջերմ շնորհավորանքներ եմ հղում Ձեզ և Միացյալ Նահանգների բարեկամ ժողովրդին՝ Անկախության օրվա առթիվ:
Հուլիսի 4-ի խորհուրդը վաղուց հատել է բուն ԱՄՆ սահմանները և դարձել անկախության համար մղվող հաղթական պայքարի խորհրդանիշ։ Հիմնադիր հայրերի կողմից սահմանված պետականաշինության գաղափարները վաղուց ի վեր օրինակ են դարձել ժողովրդավարության ուղին որդեգրած աշխարհի բազմաթիվ երկրների համար:
Երկու տարուց ի վեր Հայաստանի իշխանությունները շարժվում են համապարփակ ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների իրականացման ճանապարհով: Այն պետք է հանգեցնի ժողովրդավարության և օրենքի գերակայության վերջնական հաստատմանն ու անշրջելիությանը մեր երկրում: Կոռուպցիայի դեմ պայքարն ու դատաիրավական համակարգի բարեփոխումներն այս առումով առաջնային տեղ են զբաղեցնում մեր այսօրվա օրակարգում:
Մենք երախտապարտ ենք Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների նկատմամբ ԱՄՆ ցուցաբերած զորակցության և ֆինանսական ու տեխնիկական աջակցության համար: Բարձր ենք գնահատում նաև այս օրերին աշխարհը պատուհասած համաճարակի դեմ պայքարի համար Ձեր վարչակազմի կողմից Հայաստանին տրամադրվող օժանդակությունը:
Հայաստանը մեծապես արժևորում է Միացյալ Նահանգների հետ բարեկամական հարաբերությունների հետագա զարգացումը՝ մեկ տարի առաջ հաստատված ռազմավարական երկխոսության շրջանակում: Կարևոր ենք համարում ուժերի ներածի չափով մեր շարունակական մասնակցությունը միջազգային ահաբեկչության դեմ պայքարի և միջազգային անվտանգության ապահովման համար ԱՄՆ նախաձեռնություններին։ Բարձր ենք գնահատում ԱՄՆ կառուցողական ներգրավվածությունն ու հավասարակշռված քաղաքականությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացում։
Մենք այս տարի նշում ենք Հայաստանի Առաջին Հանրապետության և ԱՄՆ-ի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 100-ամյա տարեդարձը: Պատմական այս նշանակալից փաստը, հիրավի, առանձնահատուկ զգացմունքային երանգ և բովանդակություն է հաղորդում մեր գործընկերությանը: Ընդհանուր ժողովրդավարական արժեքների հետ միասին այն ամուր հենք է ստեղծում մեր երկու երկրների բարեկամության հարատև զարգացման և առաջընթացի համար:
Թույլ տվեք մեկ անգամ ևս շնորհավորել Ձեզ ու Ամերիկայի բարեկամ ժողովրդին` մաղթելով խաղաղություն, բարօրություն և շուտափույթ հաղթանակ կորոնավիրուսի համաճարակի դեմ պայքարում», - ասված է ուղերձում։

We appreciate the USA’s balanced policy in peaceful settlement of Nagorno-Karabakh conflict: Pashinyan to Trump
04/07/2020 11:22
Prime Minister Nikol Pashinyan sent a congratulatory message to U.S. President Donald Trump on the occasion of U.S. Independence Day.
“Honorable Mr. President,
I extend my warmest congratulations to you and to the friendly people of the United States on Independence Day.
The meaning of July 4 reverberates far beyond the borders of the United States and has become a symbol of victorious struggle for independence.
The founding fathers’ noble ideas of state-building have ever since been a source of inspiration for many nations in pursuit of democracy.
For two years now, the Armenian authorities have embarked on a comprehensive institutional reform agenda, supposed to lead to the final establishment and irreversibility of democracy and the rule of law in our country. The fight against corruption and judicial reform stands high on our agenda.
We are grateful for the United States’ financial and technical assistance for democratic reforms in Armenia. We highly appreciate the support provided by your administration in the fight against the pandemic that has been plaguing the globe for a while now.
Armenia highly values the furtherance of friendly relations with the United States as part of the strategic dialogue established a year ago. We are committed to continued participation in the U.S.-led initiatives aimed at fighting cross-border terrorism and enhancing international security to the best of our ability. We appreciate the United States’ constructive involvement and balanced policy in the peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.
This year marks the 100th anniversary of diplomatic relations between the First Republic of Armenia and the United States. This landmark historical fact gives our partnership a truly emotional touch. Resonating with our shared democratic values, it creates a solid groundwork for continued development and progress of friendship between our two nations.
Reiterating my congratulations, I wish the friendly people of America peace, prosperity and a swift victory in the fight against the coronavirus-driven pandemic.”