Չինաստանը նշել է միջուկային սպառազինությունների հարցով բանակցություններին մասնակցելու պայմանը
Չինաստանը պատրաստ է միանալ միջուկային սպառազինությունների հարցով բանակցություններին այն դեպքում, եթե ԱՄՆ-ն կրճատի իր միջուկային զինանոցը մինչև Չինաստանի մակարդակը, հայտարարել է Արտաքին գործերի նախարարության՝ սպառազինությունների հսկողության դեպարտամենտի տնօրեն Ֆու Ցուն:
«Եթե ԱՄՆ-ն պատրաստ է կրճատել իր միջուկային զինանոցը մինչև Չինաստանի մակարդակը, ապա Չինաստանը երջանիկ կլինի միանալ բանակցային գործընթացին: Սակայն իրականում մենք հասկանում ենք, որ դա անհնար է», - ասել է պաշտոնյան:
Նա նշել է, եթե «ԱՄՆ-ն և Ռուսաստանը երկրացնեն Ռազմավարական հարձակվողական սպառազինության կրճատման և սահմանափակման պայմանագիրը (ՌՀՍՊ), ապա Չինաստանը կմասնակցի բանակցություններին»:
Ֆու Ցունը համարում է, որ Ռուսաստանն ըմբռնումով է մոտենում Չինաստանի դիրքորոշմանն՝ ի տարբերություն ԱՄՆ-ի:

Власти Китая назвали условие участия в переговорах по ядерным вооружениям
Китай готов присоединиться к переговорам по вооружениям в том случае, если Соединенные Штаты сократят свои арсеналы до того уровня, который имеется в распоряжении КНР. Об этом в среду в ходе брифинга заявил директор департамента по контролю над вооружениями МИД КНР Фу Цун.
"Если Соединенные Штаты готовы сократить свои ядерные арсеналы до китайского уровня, то Китай будет счастлив присоединиться к [переговорному процессу]", - заявил дипломат. "Но в действительности мы понимаем, что это невозможно, это не может произойти", - подчеркнул он.
Он также отметил, что "если США и Россия продлят ДСНВ и на его основе продолжат сокращать свои ядерные арсеналы, то Китай примет участие [в переговорах]".
Фу Цун считает, что Россия с пониманием и уважением относится к позиции Китая по вопросу его участия в переговорах по вооружениям, в отличие от США.