«Իմ քայլն» այս փուլում նպատակահարմար չի գտել այդ նախագիծը բերել, իսկ հետագայում կգա, թե չէ, չեմ կարող բացառել. Պատգամավորը՝ տուգանքների բարձրացման մասին
08/07/2020 12:24
ԲՀ խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը ԱԺ արտահերթ նիստի ժամանակ հետաքրքրվեց իմքայլական պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանից, թե արդյոք «Վարչական իրավախախտումների մասին օրենքի» նախագծում նախատեսվող փոփոխություններն ինչ-որ պահի նորից շրջանառության մեջ կմտնեն:
Հիշեցնենք, որ փոփոխություններում առաջարկվում էր բաց տարածքներում դիմակ չկրելու համար տուգանքի չափը 10 հազարից 20 հազար դարձնել, իսկ փակ տարածքներում դիմակ չկրելու համար տուգանքը 10 հազար դրամից դարձնել 50 հազար դրամ:
«Նախագիծն ընդհանրապե՞ս չի գալու այլևս ԱԺ, թե՞ որոշակի փոփոխությունների ենթարկվելուց հետո վերադառնալու է և ունենալու ենք տուգանքների ավելացված չափ», - հետաքրքրվեց Զոհրաբյանը:
Ի պատասխան Սիսակ Գաբրիելյանն ընդգծեց, որ նախագիծն այս պահին շրջանառությունից հանված է, մինչդեռ չի կարող հստակ ասել, թե արդյոք ապագայում այլ պատգամավորներ այն շրջանառության մեջ չեն դնի:
«Կգա թե չի գա, ոչ ես, ոչ Դուք, ոչ էլ ինչ-որ մեկը չի կարող սահմանափակել պատգամավորի սահմանադրական իրավունքը՝ ներկայացնելու օրենսդրական նախաձեռնություն, հետևաբար չեմ կարող բացառել, որ այդ թվում Ձեր խմբակցությունից որևէ մեկը վաղը կառաջարկի դիմակ չկրելու տուգանքը դարձնել 150 հազար դրամ: «Իմ քայլն» այս փուլում նպատակահարմար չի գտել այդ նախագիծը բերել, իսկ հետագայում կգա, թե չէ, չեմ կարող բացառել», - ասաց նա:

На данном этапе фракция «Мой шаг» считает нецелесообразным обсуждение законопроекта – Сисак Габриелян о повышении штрафов за отсутствие маски
08/07/2020 14:58
Депутат фракции «Процветающая Армения» Наира Зограбян сегодня на внеочередном заседании парламента поинтересовалась у депутата фракции «Мой шаг» Сисака Габриеляна, будет ли снова введен в обращение законопроект о внесении изменений и дополнений в Кодекс об административных правонарушениях.
Напомним, согласно этому законопроекту предлагается во время режима чрезвычайного положения установить штрафы за отсутствие маски на открытом воздухе в размере 20 тысяч драмов, а закрытых помещениях и транспорте – в размере 50 тысяч драмов.
«Проект вообще снят с повестки парламента или в какой-то момент, после некоторых изменений, снова будет введен в обращение и штрафы повысятся?» - спросила Наира Зограбян.
В ответ Сисак Габриелян отметил, что законопроект выведен из обращения, однако он не может точно сказать, внесут ли в дальнейшем его повестку другие депутаты или нет.
«Никто, ни я, ни Вы, не может ограничить конституционное право депутатов представлять законодательную инициативу, следовательно, я не могу исключить, что в том числе кто-то из Вашей фракции предложит завтра установить штраф за отсутствие маски в размере 150 тысяч драмов. Фракция «Мой шаг» посчитала нецелесообразным на данном этапе обсуждение законопроекта. Что касается того, будет ли в дальнейшем законопроект включен в повестку или нет, я не могу исключить», - сказал депутат.