Ռուսաստանը կբացի միջազգային ավիահաղորդակցությունը երկու փուլով
Ռուսաստանում կորոնավիրուսի տարածման կանխարգելման օպերատիվ շտաբը համաձայնել է Տրանսպորտի նախարարության, ավիափոխադրումների դաշնային գործակալության և «Աերոֆլոտ» ՓԲԸ-ի առաջարկությանը՝ երկու փուլով միջազգային ավիահաղորդակցությունը վերսկսելու վերաբերյալ: Առաջին փուլի երկրների ցանկը ներկայացնելու են Արտաքին գործերի նախարարությունը, «Ռոսպոտրեբնադզորը» և «Ռոսավիացիան», հայտնում է «Интерфакс»-ը՝ հղում անելով համապատասխան փաստաթուղթին։
Փաստաթղթի համաձայն՝ «Ռոսպոտրեբնադզորը» նախ պետք է մշակի արտասահմանյան երկրներում համաճարակի իրավիճակի գնահատման չափանիշները՝ համաձայնեցնելով դրանք Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության և ավիափոխադրումների դաշնային գործակալության հետ:
Այնուհետև բոլոր շահագրգիռ գերատեսչությունները և «Աերոֆլոտը» պետք է համաձայնեցնեն օդային հաղորդակցության վերսկսման ալգորիթմը. դրանք տրանսպորտի նախարարությունը, «Ռոստուրիզմը», «Ռոսպոտրեբնադզորը»  և արտաքին գործերի նախարարությունն են:
ՌԴ տրանսպորտի նախարարությանը հանձնարարվել է նաև գնահատել միջազգային օդանավակայանների պատրաստակամությունը բացել օտարերկրյա պետությունների հետ օդային հաղորդակցությունը և ավելացնել ուղևորափոխադրումների ծավալը:

Россия откроет международное авиасообщение в два этапа
Оперативный штаб по предупреждению распространения коронавирусной инфекции в России согласился с предложением Минтранса, Росавиации и ПАО "Аэрофлот" открыть международное сообщение в два этапа. Список стран для первого этапа подготовят МИД, Роспотребнадзор и Росавиация.
Об этом говорится в протоколе заседания оперативного штаба от 6 июля, документ имеется в распоряжении "Интерфакса", подлинность подтвердили в аппарате вице-премьера Татьяны Голиковой.
Согласно документу, Роспотребнадзор сначала должен разработать критерии оценки эпидемической ситуации в зарубежных странах, согласовав их с МИД России и Росавиацией. Затем всем заинтересованным ведомствам и "Аэрофлоту" нужно согласовать алгоритм открытия авиасообщения - это Минтранс, Ростуризм, Роспотребнадзор, МИД.
Также Минтрансу поручено оценить готовность международных аэропортов к открытию авиасообщения с иностранными государствами и увеличению пассажиропотока. Срок по этим поручениям уже вышел - в документе стоит дата 8 июля.