«Հրապարակ». Խնդիրներ ունեն ոչ միայն Ռուսաստանի, այլև ԵՄ-ի ու ՆԱՏՕ-ի հետ
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Պարզվում է` ՀՀ իշխանությունները ոչ միայն Ռուսաստանի հետ խնդիրներ ունեն, այլև ԵՄ-ի ու ՆԱՏՕ-ի: «ՆԱՏՕ-ի հետ հարաբերություններում խնդիրները դեռ անցած տարվանից են. Հայաստանը ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցում է Անհատական համագործակցության գործողությունների` IPAP-ի ծրագրով, որն ստորագրվել է 2005-ին և 2 տարին մեկ պետք է վերաստորագրվի։ Վերջինը ստորագրվել է 2017-ին՝ Սերժ Սարգսյանի բրյուսելյան այցի ընթացքում: 2019-ից ՆԱՏՕ-ի և Հայաստանի միջև համաձայնագիր չկա՝ հարաբերությունների իրավական հիմքը բացակայում է։
Խնդիրը կարգավորելու համար 2019-ի մարտի 11-12-ին Հայաստանում էր ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի գծով հատուկ ներկայացուցիչ Ապաթուրայը, որը հանդիպեց տարբեր պաշտոնյաների՝ Արմեն Սարգսյանի, Զոհրաբ Մնացականյանի, Տոնոյանի հետ, սակայն վարչապետը չհանդիպեց նրա հետ, և որևէ տեղաշարժ չարձանագրվեց», - ասաց մեր աղբյուրը:
Ինչո՞ւ․ վա՞խն էր Ռուսաստանից, թե՞ այլ պատճառ կա։ «Կդժվարանամ ասել։ Անցած տարի գուցե ինչ-որ մտավախություններ կարող էին լինել Ռուսաստանից` գումարած ՆԱՏՕ-ի դժգոհությունը Սիրիա զորամիավորում ուղարկելու մասով, բայց ՆԱՏՕ-ն փորձում էր ստանալ նոր փաստաթուղթ։ Պատճառը, ըստ ամենայնի, իշխանությունների անպատասխանատու մոտեցումն է»»:

«Грапарак»: Проблемы есть не только в отношениях с Россией, но и с ЕС и НАТО
Газета «Грапарак» пишет, что как выясняется, что армянские власти имеют проблемы не только с Россией, но и с ЕС и НАТО. «Проблемы с НАТО возникли еще с прошлого года: Армения сотрудничает с НАТО в рамках Программы действий индивидуального партнерства Армения-НАТО (IPAP), которая была подписана в 2005 году и должна обновляться после реализации раз в 2 года. Последний раз была подписана в 2017 году в ходе брюссельского визита Сержа Саргсяна. В 2019 году между НАТО и Арменией соглашение не было подписано и правовая основа отношений отсутствует.
Для урегулирования проблемы 11-12 марта 2019 года в Армении находился спецпредставитель генсека НАТО на Южном Кавказе и в Центральной Азии Джеймс Апартурай, который встретился с разными должностными лицами – Арменом Саркисяном, Зограбом Мнацаканяном, Давидом Тонояном, однако премьер-министр не встретился с ним, и какого-либо прогресса не было достигнуто», - сказал источник издания.
Почему? Опасения связаны с Россией или есть другая причина?
«Затруднюсь сказать. В прошлом году, возможно, могли быть какие-то опасения в связи с Россией, плюс недовольство НАТО из-за отправки в Сирию гуманитарного контингента, однако НАТО пыталось получить новый документ. Судя по всему, причина в безответственном подходе властей».