ԵՄ-ն 5 մլրդ եվրո կպահուստավորի Brexit-ի շուրջը բանակցությունների ձախողման համար
Եվրախորհրդի ղեկավարն առաջարկել է միության 2021-2027 թվականների բյուջեում պահուստավորել 5 միլիարդ եվրո` Եվրամիության երկրներին անհետաձգելի օգնություն ցույց տալու համար, եթե ԵՄ-ից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալուց (Brexit) հետո այդ երկրի հետ առևտրական համաձայնագրի շուրջը բանակցությունները ձախողվեն:
Այդ մասին Եվրոպայի խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը հայտարարել է ուրբաթ՝ Բրյուսելում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
«Ես առաջարկել եմ յոթնամյա բյուջետային պլանի մեջ մտցնել հոդված՝ միության երկրներին անհետաձգելի օգնություն ցույց տալու մասին», - ասել է նա:

ЕС зарезервирует €5 млрд на случай провала переговоров по Brexit
Глава Европейского совета предложил зарезервировать в бюджете сообщества на 2021-2027 годы €5 млрд для оказания экстренной помощи странам ЕС в случае провала переговоров по торговому соглашению с Великобританией после ее выхода из состава ЕС (Brexit).
Об этом председатель Европейского совета Шарль Мишель заявил в пятницу на пресс-конференции в Брюсселе.
"Я предложил внести в семилетний бюджетный план статью об экстренной помощи (странам сообщества - прим. ТАСС) максимальным объемом €5 млрд на случай Brexit без соглашения", - сказал он.