«Հրապարակ». «Լուսավոր Հայաստանը» որոշել է իր կորցրած մանդատի հարցով մինչև վերջ գնալ
««Լուսավոր Հայաստանը» որոշել է իր կորցրած մանդատի հարցով մինչև վերջ գնալ։ Երեկ կուսակցությունը ԿԸՀ որոշման վերաբերյալ հայց է ներկայացրել վարչական դատարան։
Հիշեցնենք. նախօրեին ԿԸՀ-ն մերժեց ԼՀԿ պահանջը՝ վերականգնել խմբակցության 18-րդ մանդատը, որը խմբակցությունը կորցրեց պատգամավոր Արման Բաբաջանյանի՝ իրենց շարքերից հեռանալուց հետո: ԿԸՀ-ն արձանագրեց. չկան իրավական հիմքեր, ըստ որոնց՝ հնարավոր է վերականգնել որևէ խմբակցության մանդատ, եթե պատգամավորներից մեկը լքել է խմբակցությունը, սակայն վայր չի դրել մանդատը։
Մինչդեռ ԼՀԿ-ում կարծում են, որ օրենքով սահմանված՝ ԱԺ պատգամավորների մանդատների մեկ երրորդն այս պահին չի պատկանում ընդդիմադիր խմբակցություններին, և դա վերականգնելը ԿԸՀ-ի գործառույթն է։ ԼՀԿ-ն օրացուցային 3 օր ուներ՝ բողոքարկելու ԿԸՀ որոշումը։
Մեր տեղեկություններով, եթե վարչական դատարանն էլ չբավարարի հայցը, ԼՀԿ-ն կդիմի հաջորդ քայլին՝ կբողոքարկի նաև վարչականի վճիռը, կսպառի բոլոր ընթացակարգերը և կդիմի ՍԴ»:

«Грапарак»: Партия  «Светлая Армения» решила идти до конца в вопросе утраченного мандата
Газета «Грапарак» пишет, что партия «Светлая Армения» решила идти до конца в вопросе утраченного мандата. Вчера партия подала иск на решение Центральной избирательной комиссии.
Напомним, накануне ЦИК отклонила требование партии «Светлая Армения» восстановить 18-й мандат фракции, который был утрачен после выхода Армана Бабаджаняна из фракции. ЦИК констатировала: нет правовых оснований, согласно которым можно восстановить мандат какой-то фракции, если один из депутатов покинул фракцию, однако не сложил мандат.
Между тем, в партии «Светлая Армения» считают, что установленная законом одна треть мандатов депутатов в данный момент не принадлежит оппозиционным фракциям и  функция ЦИК – восстановить это. У партии «Светлая Армения» было три календарных дня для обжалования решения ЦИК.
По сведениям издания, если Административный суд не удовлетворит иск, партия «Светлая Армения» обжалует также административное решение, а после исчерпания всех процедур обратиться в Конституционный суд.