Սերգեյ Լավրովը Երևանին և Բաքվին կոչ է արել անհապաղ հրադադար հաստատել
ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը կոչ է արել Երևանին և Բաքվին անհապաղ դադարեցնել կրակը և զսպվածություն ցուցաբերել:
Այսօր Լավրովը հեռախոսազրույցներ է ունեցել Երևանի և Բաքվի իր գործընկերների հետ:
«Քննարկվել է հայ-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակի սրումը: Լավրովը կողմերին կոչ է արել անհապաղ հրադադար հաստատել, զսպվածություն ցուցաբերել՝ հաշվի առնելով ստանձնած պարտավորությունները, ինչպես նաև Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի ներկայացուցիչների՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի առաջարկները», - ասվում է ՌԴ ԱԳՆ կայքում տեղադրված մեկնաբանության մեջ:
«Ընդգծվում է, որ Ռուսաստանը կշարունակի կատարել իր միջնորդական առաքելությունը Բաքվի և Երևանի հետ շփումներում ինչպես իր ազգային կարողությունների, այնպես էլ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում համանախագահության շրջանակներում», - նշել են ՌԴ ԱԳՆ-ում:
Բացի այդ, հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ ռուսական կողմից նաև նշում են, որ Մինսկի խմբի բոլոր անդամները պետք է պատասխանատու մոտեցում ցուցաբերեն ստեղծված իրավիճակի գնահատման և լրացուցիչ լարվածության աճ առաջացնող հայտարարություններից ու գործողություններից խուսափելու համար:

Сергей Лавров призвал Ереван и Баку к немедленному прекращению огня
Глава МИД РФ Сергей Лавров призвал Ереван и Баку к немедленному прекращению огня, проявлению сдержанности, сообщает МИД РФ.
Сегодня Лавров провел телефонные переговоры с коллегами из Еревана и Баку.
«Обсуждалось обострение ситуации на армяно-азербайджанской границе. Лавров призвал стороны к немедленному прекращению огня, проявлению сдержанности с учетом принятых обязательств, а также предложений представителей России, США и Франции в качестве сопредседателей Минской группы ОБСЕ и личного представителя действующего председателя ОБСЕ», - говорится в комментарии на сайте МИД России.
«Подчеркнуто, что Россия продолжит выполнять свою посредническую миссию в контактах с Баку и Ереваном как в своем национальном качестве, так и в рамках сопредседательства в Минской группе ОБСЕ», - отметили в российском внешнеполитическом ведомстве.
Кроме этого, в сообщении сказано, что с российской стороны также отмечена важность того, чтобы все члены Минской группы проявляли ответственный подход в оценках складывающейся ситуации и избегали заявлений и действий, которые могут спровоцировать дополнительный рост напряженности.