Մեր նախարարությունն ակտիվ բանակցություններ է վարում տարբեր ընկերությունների հետ․ Ավինյանը՝ պաստվաստանյութ ձեռք բերելու մասին
13/07/2020 14:39
Այս պահի դրությամբ աշխարհում մոտ 200 պատվաստանյութ է քննարկվում, Աժ-ում ասաց  ՀՀ պարետ Տիգրան Ավինյանը։
«Նման հնարավորոթյուններն արդեն քնարկվում են տարբեր պոտենցիալ արտադրողների հետ, այս պահի դրությամբ աշխարհում մոտ 200 նմանատիպ պասվաստանյութ է քննարկվում, որոնք թեստավորման և գնահատվելու դեպքում հասանելի կլինեն տարբեր երկրների համար։

Armenia’s Ministry of Health actively negotiating with different coronavirus vaccine producing companies: commandant
Currently about 200 vaccines are being discussed in the world, commandant, vice PM Tigran Avinyan said at the NA today.
“We are discussing such opportunities with different potential producers. Currently about 200 such like vaccines are being discussed in the world which after tests and assessments will be available for different countries,” he said, adding that Armenia’s Ministry of Health is actively negotiating with different companies.