Վրաստանի նախագահը Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին էսկալացիայի խաղաղ հանգուցալուծման հույս ունի
Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին անհանգստացած է հայ-ադրբեջանական սահմանին զինված դիմակայությամբ:
«Վրաստանի նախագահը ցավում է հուլիսի 12-13-ին Ադրբեջանի և Հայաստանի սահմանին տեղի ունեցած զինված միջադեպերի կապակցությամբ:
Այսօր, երբ մենք բոլորս պայքարում ենք աննախադեպ թշնամու (կորոնավիրուսային համաճարակի) դեմ, միջազգային համերաշխությունն ու գլոբալ կայունության պահպանումը կարևոր նշանակություն ունեն: Խաղաղությունն ու անվտանգությունը մեր տարածաշրջանում կարևոր են ինչպես Վրաստանի, այնպես էլ մեր բարեկամական, գործընկեր պետությունների՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի համար՝ նրանց հետագա զարգացման և բարգավաճման համար:
Վրաստանի նախագահը հույս ունի, որ անհրաժեշտ միջոցները կձեռնարկվեն ժամանակին և խաղաղ բանակցությունների միջոցով իրավիճակի հետագա սրումից խուսափելու համար», - ասված է Վրաստանի նախագահի վարչակազմի հաղորդագրության մեջ:

Президент Грузии надеется на мирную развязку эскалации на границе Армении и Азербайджана
Президент Грузии Саломе Зурабишвили обеспокоена вооруженным противостоянием на армяно-азербайджанской границе, сказано в заявлении администрации главы государства, передает РИА Новости.
«Президент Грузии выражает сожаление в связи с произошедшим вооруженным противостоянием на границе Азербайджана и Армении 12-13 июля.
Сегодня, когда мы все боремся с невиданным врагом (пандемией коронавируса), большую важность имеют международная солидарность и сохранение глобальной стабильности. Мир и безопасность в нашем регионе важны как для Грузии, так и для наших дружеских, партнерских государств - Азербайджана и Армении, для их будущего развития и благополучия.
Президент Грузии выражает надежду, что необходимые меры вовремя будут приняты и путем мирных переговоров произойдет избежание дальнейшей эскалации ситуации», - сказано в заявлении администрации.