Շատ կարևոր բարձունքի նկատմամբ վերահսկողություն է հաստատվել. կարողանում ենք 15-20 կմ տեսանելիություն ապահովել ու հակառակորդի թիրախները խոցել. Տավուշի ուղղությամբ նախկին հրամանատար
14/07/2020 17:09
Հայ-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակը վերահսկելի է, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Ղարաբաղյան պատերազմի վետերանների միության նախագահ, գնդապետ Գրիգոր Գրիգորյանն, ով նախկինում մի քանի տարի ՀՀ ԶՈւ կազմում ծառայել է սահմանի Տավուշի հատվածում:
«Ադրբեջանի ձեռնարկած ագրեսիվ գործողությունները ցույց են տալիս, որ հավանական է՝ իրավիճակն ավելի լարվի: Ես նման հնարավորությունը չեմ բացառում», - ասաց նա:
Անդրադառնալով վերջին օրերի ռազմական գործողությունների ընթացքում ՀՀ զինված ուժերի դիրքային բարելավմանը՝ Գրիգոր Գրիգորյանը նկատեց՝ սա շատ կարևոր գործոն է:
«Այսպիսով մենք կարողանում ենք խորքային՝ մինչև 15-20 կմ տեսանելիություն ապահովել և հակառակորդի թիրախները խոցել: Սա շատ կարևոր է», - նշեց զինվորականն՝ ընդգծելով, որ խոսքը ոչ թե սոցցանցերում տարածված Ղարադաշ, այլ մեկ ուրիշ՝ շատ ավելի կարևոր բարձունքի նկատմամբ վերահսկողություն հաստատելու մասին է:
Ամփոփելով՝ Գրիգոր Գրիգորյանն ուշադրություն հրավիրեց հանգամանքի վրա, որ հայ-ադրբեջանական սահմանին նախահարձակ գործողություններ ծավալելով՝ ադրբեջանական իշխանությունը փորձում է սեփական ժողովրդի ուշադրությունը շեղել երկրում առկա բազմաթիվ խնդիրներից:

Мы установили контроль над очень важной высотой: можем обеспечить обзор на глубину 15-20 км и поражать цели противника – бывший командир
14/07/2020 18:08
Ситуация на армяно-азербайджанской границе находится под контролем, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am председатель Союза ветеранов Карабахской войны, полковник Григор Григорян, который в прошлом несколько лет служил в составе Вооруженных сил Армении на тавушском участке границы.
«Предпринятые Азербайджаном агрессивные действия показывают, что вероятно, ситуация еще больше обострится. Я не исключаю такой возможности».
Обратившись к улучшению позиций Вооруженных сил Армении в ходе военных действий в течение последних дней, Григор Григорян отметил, что это очень важный фактор.
«Таким образом, нам удается обеспечить обзор на глубину до 15-20 км и поражать цели противника. Это очень важно», - отметил полковник, подчеркнув, что речь идет не о распространенной в социальных сетях информации о высоте Гарадаш, а об установлении контроля над другой более важной высотой.
Резюмируя, Григор Григорян призвал обратить внимание на то обстоятельство, что азербайджанское руководство, развернув агрессивные действия на армяно-азербайджанской границе, пытается отвлечь внимание собственного народа от существующих в стране многочисленных проблем.
«Азербайджан провоцирует войну, чтобы сокрыть какие-то вещи», - сказал он.