«Ժողովուրդ». Կասեցվել է ԱՆ ընթացիկ տարվա պետական բյուջեի երեք ամիսների մուտքերի և ելքերի ուսումնասիրությունը
14/07/2020 09:35
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է․ «Հայաստանի հաշվեքննիչ պալատը սկսել էր ուսումնասիրել առողջապահության նախարարության ընթացիկ տարվա պետական բյուջեի երեք ամիսների մուտքերի ձևավորման և ելքերի իրականացման կանոնակարգված գործունեությունը: Սակայն «Ժողովուրդ» օրաթերթը տեղեկացավ, որ ՀՀ հաշվեքննիչ պալատի նախագահ Լևոն Յոլյանի հունիսի 30-ի որոշմամբ՝ կասեցվել է հաշվեքննությունը: Պատճառը COVID-19 է:
Պարզվում է՝ հաշվեքննության ընթացքում, հաշվեքննության արդյունքի վրա էական ազդեցություն ունեցող առանձին տեղեկությունների ճշտման անհրաժեշտությունից ելնելով, ինչպես նաև հաշվեքննության իրականացումն անհնարին դարձնող անկանխատեսելի հանգամանքով պայմանավորված է կասեցվել Առողջապահության նախարարության՝ պետբյուջեի երեք ամիսների մուտքերի ձևավորման և ելքերի իրականացման կանոնակարգված գործունեության նկատմամբ հաշվեքննությունը: Սա դեռ ամենը չէ: Մեզ հայտնի դարձավ, որ կասեցման հիմքերի վերացումից հետո, Հաշվեքննիչ պալատի որոշմամբ, հաշվեքննությունը կարող է վերսկսվել մնացած ժամկետով»։

«Жоховурд»: Отменен аудит бюджетных поступлений и расходов министерства здравоохранения за текущие три месяца
14/07/2020 11:13
Газета «Жоховурд» пишет, что Аудиторская палата начала изучать формирование документированной, систематизированной информации о поступлениях и расходах государственного бюджета министерства здравоохранения за текущие три месяца этого года. Однако, по сведениям издания, решением председателя Аудиторской палаты Левона Йоляна от 30 июня, аудит отменен. Причина – COVID-19.
«Выясняется, что проведение аудита деятельности министерства здравоохранения по формированию бюджетных поступлений и расходов за три месяца прекращено, исходя из необходимости уточнения отдельных данных, имеющих существенное влияние на результат аудита, а также непрогнозируемых обстоятельств, делающих невозможным проведение аудита. И это еще не все. Как стало известно, после устранения оснований отмены аудиторской проверки, решением Аудиторской палаты, может быть проведен аудит последующего периода деятельности», - отмечает издание.