Իրանը հաստատել է, որ երկրում COVID-19-ի երկրորդ ալիք է սկսվել
Իրանը կհաղթահարի կորոնավիրուսի երկրորդ ալիքը, հայտարարել է նախագահ Հասան Ռոհանին՝ խոստովանելով, որ երկիրն այժմ հակազդում է COVID-19-ի նոր ալիքին:
Ավելի վաղ Իրանի իշխանությունները հայտարարում էին, թե երկիրը դեռ անցնում է առաջին ալիքով՝ չնայած կորոնավիրուսով վարակվածության տարածվածությանը:
Նախագահի խոսքով՝ առաջին ալիքն ազդել է երկրի հյուսիսային և կենտրոնական հատվածների վրա, իսկ երկրորդ ալիքը, որը սկսվել է մայիսի կեսերից, ավելի մեծ ուժով հարվածել է հարավային շրջաններին:
Ըստ վերջին տվյալների՝ Իրանում կորոնավիրուսով վարակվել է ավելի քան 262 հազար մարդ, որից մոտ 13 200-ը՝ մահացու ելքով:

Роухани подтвердил наступление второй волны COVID-19 в Иране
Иран пройдет вторую волну коронавируса, заявил в среду президент страны Хасан Роухани, признав, что страна противодействует новой волне COVID-19.
Прежде власти Ирана, несмотря рост распространения коронавируса по всей стране после спада, говорили, что страна по-прежнему переживает первую волну COVID-19.
По его словам, первая волна коронавируса, начавшаяся с конца февраля и продлившаяся вплоть до середины апреля, затронула северные и центральные части провинции страны, в то время как вторая волна, в большей степени ударила по южным районам страны и границам страны.
Сейчас в Иране с 19 февраля, когда власти впервые сообщили о коронавируса, выявлено более 262 тысячи случаев заражения COVID-19, из которых порядка 13,2 тысячи со смертельным исходом.