Այսօրվա զինադադարը պարտադրված է հակառակարոդին. Քոչարյան
Ադրբեջանը միշտ էլ ցանկություն է ունեցել ստատուս քվոյի փոփոխության, այսինքն շփման գծի հատվածներում ինչ-որ փոփոխությունների: Ապրիլյան պատերազմն էլ միտված էր այդ խնդրի լուծմանը, լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ԱԺ պաշտպանության հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը:
«Այս անգամ Ադրբեջանի գործողություններն իրենց նպատակին չհասան, և մենք պետք է ամեն ինչ անենք, որ մեր դիրքային և բանակի կառավարելիության հաջողությունները զարգացվեն», - ասաց նա:
Անդրադառնալով միջազգային հանրության արձագանքին՝ Անդրանիկ Քոչարյանը նկատեց, որ այն գրեթե միշտ նույն ձևաչափով է՝ հանդարտության, զինադադարի պահպանման կոչերի տեսքով:
«Մենք էլ կարծում ենք, որ հարցը ռազմական լուծում չունի. այն պետք է լուծվի բանակցությունների միջոցով: Այսօրվա զինադադարը պարտադրված է հակառակարոդին: Իրենք հասկացան, որ Հայաստանի հետ ուժի դիրքերից խոսել հնարավոր չէ: Խաղաղությունը նաև պարտադրում են, այն մեկ կողմի ցանկությամբ չէ», - ասաց պատգամավորը:

Противник принужден к сегодняшнему перемирию – Андраник Кочарян
Азербайджан всегда стремился к изменению статус-кво, то есть достичь каких-то изменений на линии соприкосновения. Апрельская война также была развязана для решения этой задачи, заявил сегодня в беседе с журналистами председатель постоянной комиссии по вопросам обороны и безопасности Андраник Кочарян.
«В этот раз действия Азербайджана не достигли своей цели, и мы должны сделать все, для развития наших позиционных успехов и управляемости войск», - сказал он.
Касаясь реакции международного сообщества, Андраник Кочарян отметил, что они как всегда, в том же формате – текст с призывом к спокойствию, соблюдению режима прекращения огня.
«Мы тоже считаем, что вопрос не имеет военного решения, он должен быть решен путем переговоров. Противник принужден к сегодняшнему перемирию. Они поняли, что с Арменией нельзя говорить с позиции силы. К миру принуждают, это не желание одной стороны», - заявил Андраник Кочарян.