«Ես չեմ կարողացել գտնել նրան». Ադրբեջանի նախագահը կոշտ քննադատության է ենթարկել ԱԳՆ ղեկավար Մամեդյարովին
15/07/2020 22:15
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը դժգոհություն է հայտնել արտաքին գործերի նախարար Էլմար Մամեդյարովի աշխատանքից:
«Կարծում եմ, որ մեր դիվանագիտական   գործունեությունը կարող էր ավելի արդյունավետ լինել: Ես բազմիցս ասել եմ, որ մեր դիվանագիտությունը պետք է լինի հարձակողական, այլ ոչ թե պասիվ, պաշտպանողական: Չպետք է լինի այնպիսի դիվանագիտություն, որը վախենում է արտահայտվել ինչ-որ մեկին գոհացնելու համար», - ասել է Ալիևը կառավարության նիստում:
«Չնայած իմ հանձնարարականներին, ես նախարարից արդյունք չտեսա: Ցավոք, վերջին ժամանակներում մեր դիվանագիտությունը համատեղելի չէ մեր երկրի հաջող զարգացման հետ, որոշ դեպքերում այն  զբաղվում է անիմաստ աշխատանքով, անիմաստ բանակցություններով: Ի՞նչ բանակցություններ կարող են լինել թշնամու հետ՝ կորոնավիրուսի հարցով: Դա անհեթեթություն է: Մենք, ի՞նչ է,  սկսել ենք համագործակցություն Հայաստանի հե՞տ», - նշել է Ալիևը:
Նա ընդգծել է, որ նախարարը պետք է Հայաստանի հետ պայմանավորվեր ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ, բայց, ցավոք, մինչ այժմ նպատակի չի հասել, քանի որ Հայաստանը դեռ չի կատարել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձևը:
Ալիևը նշել է, որ արտաքին գործերի նախարարը որևէ կերպ չի արձագանքել հուլիսի 12-ին, երբ սկսվել են իրադարձությունները Ադրբեջանի և Հայաստանի սահմանին:
«Ի՞նչ էր անում արտգործնախարարը: Որտե՞ղ էր նա: Մենք գտնվում էինք աշխատավայրում հուլիսի 12-ի դեպքերից հետո: Վարչապետը՝ աշխատավայրում, ես մինչև առավոտ աշխատանքի էի: Պաշտպանության նախարարը, Գլխավոր շտաբի պետը, ինչպես նաև Պետական   անվտանգության ծառայության պետը, Ներքին գործերի նախարարը, Արտաքին հետախուզության ծառայության պետը և Անվտանգության խորհրդի քարտուղարն աշխատում էին մինչև առավոտ: Արտաքին գործերի նախարարին չկարողացա գտնել: Ես հարցրեցի Ալի Ասադովին, թե որտեղ է նա: Ի՞նչ է նա քեզ ասել: Ասա ինձ», - նշել է նա:
Վարչապետ Ասադովը պատասխանել է հետևյալը. «Նա (Մամեդյարովը) ասել է, որ տնից է աշխատում: Ես զանգահարեցի նրան: Ես ասացի՝ ասա ինձ ժամանակով, որտե՞ղ ես եղել: Նա նաև ասել է, որ աշխատել է տնից, որ երեկոյան 3-ին լսել է այդ մասին (Հայաստանի հետ սահմանին իրադարձությունների): Այնուհետև նա ասել է, որ հեռախոսով զրուցել է Հիքմեթ Հաջիևի (նախագահի օգնական) հետ երեկոյան երեկոյան ժամը 6-ին կամ  7-ին: Ես տվել եմ այն հանձնարարականները, որոնք դուք էիք տվել նրան, և ասել եմ, որ այդպես չի կարելի: Մենք բոլորս գտնվում ենք աշխատավայրում: Գործընթացները ղեկավարվում են նախագահի կողմից: Որպես արտաքին գործերի նախարար՝ դուք պետք է կատարեք այն խնդիրները, որոնք նախագահն է դրել: Ես հարցրեցի, թե ինչու ես տնից աշխատում: Դու պետք է գաս աշխատավայր, գրասենյակ: Խնդիրն այսպես է դրվել: Դրանից հետո տեղի ունեցած իրադարձությունները հայտնի են»:

Президент Азербайджана подверг критике работу главы МИД Мамедъярова (Видео)
Президент Азербайджана Ильхам Алиев выразил недовольство работой министерства иностранных дел и главы ведомства Эльмара Мамедъярова.
«Я думаю, что наша дипломатическая деятельность могла бы быть более эффективной. Я неоднократно говорил, что наша дипломатия должна быть наступательной, а не пассивной, оборонительной. Не должно быть дипломатии, которая боится высказываться, чтобы угодить кому-то», - сказал Алиев на заседании правительства.
«Несмотря на мои распоряжения, я не увидел результата от министра. К сожалению, в последнее время наша дипломатия не совместима с успешным развитием нашей страны, в некоторых случаях она занимается бессмысленной работой, бессмысленными переговорами. Какие могут быть переговоры с врагом по вопросу коронавируса? Это абсурд. Мы, что начали сотрудничество с Арменией?», - отметил Алиев.
Президент подчеркнул, что министр должен был договориться с Арменией в вопросе нагорно-карабахского конфликта, но, к сожалению, на сегодняшний день цель не достигнута, потому что Армения до сих пор не выполнила резолюции Совета Безопасности ООН.
Президент отметил, что министр иностранных дел никак не отреагировал 12 июля, когда начинались события на границе Азербайджана и Армении.
«Чем занимался глава МИД? Где он был? Мы были на работе после событий 12 июля. Премьер-министр на работе, я на работе до утра. Министр обороны, начальник Генштаба, а также начальник СГБ, министр внутренних дел, начальник Службы внешней разведки и секретарь Совбеза работают до утра. Я не смог найти министра иностранных дел. Я спросил Али Асадова, где он. Что он сказал тебе? Скажи», - отметил он.
Премьер Асадов ответил следующее: «Он (Мамедъяров) сказал, что я работаю из дома. Я позвонил ему. Я сказал, скажи мне по часам, где ты был? Он также сказал, что я работал из дома, что услышал про это (события на границе с Арменией) в 3 часа дня. Затем он сказал, что разговаривал с Хикметом Гаджиевым (помощником президента) по телефону около 6 или 7 часов вечера. Я передал ему инструкции, которые вы ему дали, и сказал, что так нельзя. Мы все на работе. Процессы управляются господином президентом. Как министр иностранных дел, вы должны делать то, те задачи, которые президент поставил. Я спросил, почему ты работаешь дома? Вы должны приходить на работу, в офис. Задача была такой поставлена. События после этого известны».