ՀԱՊԿ մեր գործընկերները տեղեկացված են, որ ՀՀ զինված ուժերը լիովին վերահսկում են իրավիճակը, և այլ միջամտության կարիք չկա. Միրզոյան
ՀՀ արտաքին գերատեսչությունը և խորհրդարանականներն իրենց խողովակներով սահմանային իրավիճակի մասին պարբերաբար և շատ մանրամասն տեղեկացնում են Հայաստանի բոլոր միջազգային գործընկերներին և այն բոլոր կառույցներին, որտեղ Հայաստանը որևէ անդամություն ունի, լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը:
«Ինքս իրադարձությունների մասին տեղեկացնող նամակներ եմ ուղարկել Եվրոպական պառլամենտի նախագահին, ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահին, ինչպես նաև ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի մեր գործընկերներին», - նշեց նա:
Միրզոյանի կարծիքով՝ Ադրբեջանի ղեկավարը ցանկանում է պարպել իր երկրի ներսում առաջացած դժգոհությունը և այն ուղղել իրենց կողմից մշտապես թշնամի հռչակված Հայաստանի, հայ ժողովրդի ուղղությամբ:
Հարցին՝ ինչպե՞ս է գնահատում ՀԱՊԿ-ի արձագանքը, Արարատ Միրզոյանը պատասխանեց.
«Ընթացիկ, ըստ էության՝ խաղաղություն հաստատելու կոչեր են: ՀԱՊԿ մեր գործընկերները տեղեկացված են այն մասին, որ ՀՀ զինված ուժերը լիովին վերահսկում են իրավիճակը, և այլ միջամտության կարիք չկա»:
ԱԺ նախագահը հատկանշական համարեց, որ այս օրերին տեղի ունեցող գործողությունները որևէ կերպ չեն առնչվում Արցախին, այլ տեղի են ունենում Հայաստանի հետ սահմանին:

Наши партнеры по ОДКБ проинформированы о том, что Вооруженные силы Армении полностью контролируют ситуацию, и нет необходимости во вмешательстве – Арарат Мирзоян
Внешнеполитическое ведомство Армении и парламентарии по своим каналам периодически и очень подробно информируют о ситуации на границе всех международных партнеров Армении и все те структуры, членом которых является Армения, заявил сегодня журналистам спикер парламента Армении Арарат Мирзоян.
«Я лично направил письма председателю Европарламента, председателю ПА ОБСЕ, а также нашим партнерам по ПА ОДКБ», - отметил он.
По мнению Мирзояна, руководитель Азербайджана хочет разрядить возникшее в стране недовольство и направляет его в сторону провозглашенной ими врагом Армении, армянского народа.
На вопрос, как он оценивает реакцию ОДКБ, Арарат Мирзоян ответил:
«По сути, текущие призывы к установлению мира. Наши партнеры по ОДКБ проинформированы о том, что Вооруженные силы Армении полностью контролируют ситуацию, и необходимости в другом вмешательстве нет».
Спикер парламента считает примечательным, что происходящие в эти дни действия не связаны с Арцахом, а происходят на границе с Арменией.