Ռուսաստանում հայտարարել են  զորքերի անսպասելի ստուգման մասին
Վլադիմիր Պուտինը հարավային և արևմտյան ռազմական օկրուգների զորքերի անակնկալ ստուգում է հայտարարել, հայտնել են Պաշտպանության նախարարությունից:
Նախատեսվում է գնահատել երկրի հարավ-արևմուտքում անվտանգությունն ապահովելու նրանց կարողությունը և «Կովկաս 2020» զորավարժություններին պատրաստվելու մակարդակը, որոնք տեղի կունենան սեպտեմբերին:
Դա անելու համար ներգրավվել է ավելի քան 149 հազար մարդ և ավելի քան 26,8 հազար միավոր տեխնիկա, ասել է պաշտպանության նախարար, բանակի գեներալ Սերգեյ Շոյգուն՝ գերատեսչության ղեկավարության հետ հանդիպման ժամանակ:
«Ստուգման ընթացքում նախատեսվում է զորքերի հետ անցկացնել մարտավարական մակարդակի 56  վարժանքներ, ստուգումներին ընթացքում տեղի կունենա 35 ուսումնական դասընթաց և ուսումնավարժանք, Սև և Կասպից ծովերի ջրերում ծովային վարժանքներ՝ տարբեր տեխնիկաների ներգրավմամբ», - ասել է նա:

В России объявили внезапную проверку войск
Владимир Путин объявил внезапную проверку войск Южного и Западного военных округов, сообщили в Минобороны.
Планируется оценить их способность обеспечить безопасность на юго-западе страны и уровень подготовки к учениям "Кавказ-2020", которые должны состояться в сентябре.
Для этого привлекли более 149 тысяч человек и свыше 26,8 тысячи единиц техники, рассказал министр обороны генерал армии Сергей Шойгу на совещании с руководящим составом ведомства.
"В ходе проверки предусмотрено проведение с войсками 56 учений тактического уровня. Задействуется 35 полигонов и учебных полей, 17 морских полигонов в акваториях Черного и Каспийского морей. Всего на внезапную проверку привлечено 149 тысяч 755 человек, 26 тысяч 820 единиц вооружения и военной техники, 414 летательных аппаратов, 106 кораблей и судов обеспечения", — уточнил он.
Кроме того, пройдет проверка отдельных соединений центрального подчинения, а также ВДВ и морской пехоты Северного и Тихоокеанского флотов.