ԲԴԽ-ն բավարարել է սնանկության դատարանի 2 դատավորների նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու վերաբերյալ գլխավոր դատախազի միջնորդությունը
Այսօր Բարձրագույն դատական խորհուրդը, քննության առնելով ՀՀ գլխավոր դատախազի կողմից ներկայացված միջնորդությունները ՀՀ սնանկության դատարանի դատավորներ Գևորգ Նարինյանի և Արա Կուբանյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու համաձայնության հարցի վերաբերյալ, որոշել է միջնորդությունները բավարարել և տալ համաձայնություն՝ ՀՀ սնանկության դատարանի վերոնշյալ դատավորների նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու վերաբերյալ, հայտնում են ԲԴԽ լրատվական ծառայությունից:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը, հիմք ընդունելով «Դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքի 161-րդ հոդվածի 1-ին մասը, երեկ միջնորդություններ է ներկայացրել ՀՀ բարձրագույն դատական խորհրդին՝ վերջինիցս ստանալու համաձայնություն ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում քննվող քրեական գործի շրջանակներում 2 դատավորների նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու և նրանց ազատությունից զրկելու համաձայնություն ստանալու նպատակով:

Высший судебный совет удовлетворил ходатайства генпрокурора о начале уголовного преследования в отношении двух судей суда по делам о банкротстве
Высший судебный совет Армении, изучив сегодня представленные генеральным прокурором Армении ходатайства о начале уголовного преследования в отношении судей суда по делам о банкротстве Геворка Нариняна и Ара Кубаняна, решил удовлетворить ходатайства и дать согласие на уголовное преследование в отношении судей, сообщает пресс-служба Высшего судебного совета.
Напомним, генпрокурор Артур Давтян, принимая за основание часть 1 статьи 161 конституционного закона «Судебный кодекс», накануне представил ходатайства в Высший судебный совет для дачи согласия на уголовное преследование в отношении двух судей и лишение их свободы в рамках расследуемого в производстве следственного департамента СНБ уголовного дела.