ԵԽԽՎ համազեկուցողները Երևանին և Բաքվին կոչ են անում թույլատրել ԵԱՀԿ դիտորդները վերադարձը տարածաշրջան
17/07/2020 18:56
ԵԽԽՎ մոնիթորինգի Հայաստանի հարցով համազեկուցող Կիմմո Կիլյունենը, Ադրբեջանի հարցով համազեկուցողներ Ստեֆան Շենախը և Ռոջեր Գեյլը կոչ են արել Հայաստանին և Ադրբեջանին վերսկսել խաղաղ բանակցությունները։
«Մենք անհանգստացած ենք Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հրադադարի ռեժիմի խախտման հետևանքով զոհերի կապակցությամբ։ Մենք հիշեցնում ենք երկու երկրներին էլ, որ խաղաղությունը խթանելն այն պարտավորությունն է, որը նրանք ստանձնել են Եվրոպայի խորհրդի անդամակցության ժամանակ: Հետևաբար, մենք նրանց կոչ ենք անում ցուցաբերել անհրաժեշտ զսպվածություն և զերծ մնալ բորբոքող հռետորաբանությունից», - ասված է նրանց հայտարարության մեջ։
«Մենք նաև կոչ ենք անում երկու երկրներին վերսկսել խաղաղ բանակցությունները ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում, հուլիսի 15-ին համանախագահների նշված կարգով. խաղաղության գործընթացին նպաստող մթնոլորտի ստեղծում, բանակցությունների վարում և թույլ տալ, որպեսզի ԵԱՀԿ դիտորդները վերադարնան տարածաշրջան», - եզրափակել են նրանք:

Содокладчики ПАСЕ по Армении и Азербайджану призвали страны разрешить визит наблюдателей ОБСЕ в регион
17/07/2020 18:47
«Мы обеспокоены гибелью людей, вызванной нарушением прекращения огня между Арменией и Азербайджаном», - заявили содокладчик ПАСЕ по мониторингу в Армении Киммо Кильюнен и содокладчики по Азербайджану Стефан Шеннах Роджер Гейл в совместном заявлении.
«Мы напоминаем обеим странам, что содействие миру - это обязательство, которое они взяли на себя, когда стали членами Совета Европы. Поэтому мы настоятельно призываем их проявить сдержанность и воздерживаться от подстрекательской риторики», - отметили содокладчики.
«Мы также призываем обе страны возобновить мирные переговоры в рамках Минской группы ОБСЕ в порядке, указанном сопредседателями в их заявлении от 15 июля: создание атмосферы, благоприятствующей мирному процессу, проведение переговоров по урегулированию карабахского конфликта и разрешение визитов наблюдателей ОБСЕ в регион», - заключили они.